PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Suchy zębodół jako powikłanie ekstrakcji ósemki

Autor: nieck • Źródło: en
10-03-2021, 08:40
Suchy zębodół jako powikłanie ekstrakcji ósemki Ryzyko wystąpienia suchego zębodołu przy ekstrakcji ósemek poniżej 5 proc. (fot. Pigwa)
Jak wysokie ryzyko powstania suchego zębodołu wiąże się z ekstrakcją zęba trzeciego trzonowego? To zależy od doświadczenia lekarza i lokalizacji zęba do usunięcia.

Brytyjscy chirurdzy stomatologiczni postanowili odpowiedzieć na pytanie, jak często suchy zębodół występuje po usunięciu zębów trzecich trzonowych u  pacjentów Oddziału Chirurgii Stomatologicznej Bristol Dental Hospital. Wcześniejszy przegląd Cochrane, przeprowadzony w 2012 r., wykazał częstość występowania suchego zębodołu po ekstrakcji "ósemek" na poziomie  od 0,5 proc. do 5 proc. zabiegów wykonanych w różnych placówkach leczniczych.

Poziom umiejętności a powikłania 

W brytyjskim badaniu łącznie 144 ekstrakcje zębów mądrości wykonano u 89 pacjentów, przy czym 55 proc. ekstrakcji wykonali studenci stomatologii, a 45 proc. zabiegów usuwania zębów przeprowadzili chirurdzy ze szpitala. Wszystkim pacjentom w badaniu usunięto zęby mądrości wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. U siedmiu pacjentów zdiagnozowano suchy zębodół między 2 a 5 dniem po zabiegu, co dało częstość tego powikłania na poziomie  4,8 proc. W 71 proc. przypadków suchego zębodołu zabieg ekstrakcji przeprowadzał student stomatologii.

Z obecnego badania i  poprzednich autorzy wnioskują, że najbardziej prawdopodobnym czynnikiem ryzyka wystąpienia suchego zębodołu po usunięciu zębów mądrości jest mniejsze doświadczenie osoby przeprowadzającej ekstrakcję. 

Odnotowano także inną prawidłowość: po usunięciu dolnych trzecich zębów trzonowych wystąpiło więcej przypadków suchego zębodołu niż w przypadku górnych ósemek. 

Ponadto wiek pacjenta (starzenie się) nie przyczynia się do wzrostu ryzyka badanego powikłania.

Ból poekstrakcyjny częściej u kobiet

Zapalenie kości wyrostka zębodołowego, czyli powikłanie powszechnie znane jako suchy zębodół, często przytrafia się po ekstrakcji "zębów mądrości". O wystąpieniu powikłania świadczy ból w miejscu ekstrakcji,  nasilający się nawet do trzech dni po zabiegu. Dolegliwość ta wynika z braku skrzepu w zębodole, który jest wypełniony strzępami rozpadających się tkanek. Ból, często pulsujący, w niektórych przypadkach jest bardzo silny i utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie, często promieniuje do skroni i ucha. Zdarza się, że pacjenci skarżą się również na zaburzenia smaku, ponadto suchemu zębodołowi zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Dziąsło może być obrzęknięte oraz zaczerwienione i bardzo wrażliwe.

Zwykle na ból poekstrakcyjny cierpią osoby między 20 a 40 rokiem życia, głównie po ekstrakcji zębów trzonowych i przedtrzonowych. Statystycznie pusty zębodół częściej dokucza kobietom, a rzadziej mężczyznom. Leczenie suchego zębodołu często sprawia trudność dentystom, ponieważ kuracja jest bardzo czasochłonna, może trwać nawet kilkanaście dni.

Więcej: Oral Surgery

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   ósemki   chirurgia stomatologiczna   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH