PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Suchy zębodół a estrogeny

Autor: nieck • Źródło: en
15-06-2016, 11:56
Suchy zębodół a estrogeny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Palenie papierosów i ustna hormonalna antykoncepcja są ważnymi czynnikami ryzyka w występowaniu suchego zębodołu (AO) dowodzą wyniki badań opublikowanych na łamach czasopisma Journal of the American Dental Association.

Autorzy badania przeanalizowali wyniki 29 naukowych artykułów na ten temat.
– Wyniki z całego świata dobitnie wskazują, że kobiety są bardziej podatne na wystąpienie zapalenia wyrostka zębodołowego niż mężczyźni. Natomiast wśród samych kobiet ustna antykoncepcja hormonalna powoduje, że suchy zębodół pojawia się niemal dwukrotnie częściej niż u kobiet nie stosujących tej formy antykoncepcji. Ponadto w 85 proc. badań palacze tytoniu mieli znacznie większe ryzyko AO niż niepalący – podsumowała wyniki analizy dr Diane Bienek z ADA Foundation Volpe Research Center.

Wyniki sugerują, że pacjenci powinni konsultować ze swoimi dentystami lub chirurgami, co zrobić by zminimalizować ryzyko powstania suchego zębodołu. Na przykład kobiety na środkach antykoncepcyjnych powinny mieć robioną ekstrakcję, gdy w ich organizmie poziom hormonów jest najniższy (czyli w tygodniu przerwy między zażywaniem tabletek) – radzi Bienek.

Przedstawicielka ADA FVRC powołuje się na badanie przeprowadzone w Iranie, którym objęto 145 kobiet (średnia wieku 24 lata). W sumie pacjentki przeszły 290 ekstrakcji zębów mądrości. W badanej grupie średnia częstość występowania powikłań po ekstrakcji w postaci suchego zębodołu wynosiła ponad 23 proc., była znacznie wyższa w środku cyklu menstruacyjnego niż w trakcie samej menstruacji w obu grupach kobiet – stosujących i nie stosujących ustną antykoncepcję hormonalną.

Więcej: ada.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH