PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Suchość jamy ustnej jako pierwszy objaw COVID-19

smn
07-10-2020, 08:08
Suchość jamy ustnej jako pierwszy objaw COVID-19 Wydłuża się lista objawów COVID-19 z rejonu jamy ustnej (fot. pixabay)
Okazuje się, że w blisko 75 proc. przypadków zakażeń SARS-CoV-2 suchość jamy ustnej jest jego pierwszym objawem - dowodzą włoscy naukowcy.

Po raz pierwszy jednoznacznie powiązano suchość jamy ustnej z zakażeniem koronawirusem, do tej pory istniały jedynie dowody na taki związek owrzodzenia języka, wysypki w jamie ustnej czy utraty zmysłu smaku i zapachu. Mogą to być jedyne lub pierwsze objawy COVID-19, dowodzi praca opublikowana na łamach American Journal of Otolaryngology.

Dentyści zatem powinni zawsze pytać pacjenta o te objawy.

- Świadomość pierwszych objawów infekcji jest podstawą w identyfikacji pacjentów z  COVID-19 na wczesnym etapie choroby i skutecznego ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa, podkreśla dr Paolo Fantozzi z Sapienza University of Rome.

COVID-19 może powodować umiarkowane grypopodobne objawy, niewydolność narządów lub śmierć. Osoby starsze i te, które mają choroby współwystępujące (takie otyłość, problemy kardiologiczne, cukrzyca) są najbardziej narażone na niebezpiewczny dla życia przebieg infekcji SARS-CoV-2. Naukowcy nadal starają się odkryć, dlaczego niektórzy pacjenci przechodzą infekcję koronawirusem bezobjawowo, inni mają tylko początkowe objawy infekcji, inni zaś muszą być z tego powodu hospitalizowani. 

Większość pacjentów zanim jeszcze zostanie u nich zdiagnozowany COVID-19 doświadczają dysfunkcji zmysłu smaku - 78 proc. i jak się okazuje, równie rozpowszechniona jest suchość jamy ustnej - 75 proc. natomiast utrata powonienia dotyka blisko 71 proc. pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem SARS-CoV-2.

W badaniu przeprowadzonym przez włoskich naukowców blisko 77 proc. pacjentów narzekających na suchość jamy ustnej doświadczała kserostomii po raz pierwszy w życiu, zaś 40 proc. z tej grupy zgłaszała także kłopoty z przełykaniem. Wśród mających zaburzenia smaku 88 proc. doświadczała tego po raz pierwszy i podobnie rzecz się miała w przypadku braku powonienia, podsumowują autorzy pracy.

To wyniki badania prowadzonego na szpitalnych oddziałach ratunkowych wśród pacjentów u których w ciągu dwóch miesięcy zdiagnozowano zakażenie  SARS-CoV-2. 

Więcej: American Journal of Otolaryngology

Czytaj także: Owrzodzenie języka powiązane z COVID-19

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH