Marezyny i rezolwiny, produkowane przez organizm z kwasów tłuszczowych omega-3, mogą pomóc w naprawie tkanek uszkodzonych przez choroby przyzębia, jak wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowców z  University of São Paulo w Brazylii oraz Forsyth Institute w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy stwierdzili, że nawet w przypadku stanu zapalnego cząsteczki te mogą stymulować komórki ozębnej. Więzadło przyzębia jest jedną ze struktur traconych w zaawansowanych przypadkach choroby. 

Stan zapalny niszczy tkanki, które utrzymują  zęby dziąsłach. Nawet terapia komórkami macierzystymi,  która stymuluje regenerację tych struktur (w warunkach in vitro i na zwierzętach doświadczalnych), nie jest równie skuteczna  u ludzi, jeśli trwa stan zapalny, powiedział dr Emmanuel Albuquerque de Souza, prowadzący badanie.

Lipidowe cząsteczki marezyny i rezolwiny wyciszają reakcje immunologiczne w drugim etapie procesu zapalnego, nazywanym obecnie etapem rozwiązywania, ale niektórzy pacjenci najwyraźniej nie wytwarzają ich w wystarczającej ilości, u innych natomiast ich działanie wydaje się w jakiś sposób zmienione - podkreśla dr Souza.

Stymulowanie uwalniania tych mediatorów może być sposobem na poprawę skuteczności tak zwanej terapii regeneracyjnej. Badanie pokazuje po raz pierwszy, że te dwa mediatory zwiększają zdolność regeneracji komórek macierzystych nawet w przypadku stanu zapalnego.

- Odkryliśmy, że  marezyny i rezolwiny zwiększały zdolność komórek macierzystych do proliferacji, migracji i szybkiego przejmowania funkcji komórek w zniszczonej tkance dziąsła, podczas gdy bez tych cząsteczek aktywność komórek macierzystych była ograniczona- powiedział dr Souza.

Kiedy komórki macierzyste są stymulowane, mogą uzyskać właściwości podobne do właściwości cementoblastów przyzębia, fibroblastów i osteoblastów. Badanie podkreśla znaczenie stworzenia właściwego środowiska dla komórek macierzystych, by zoptymalizować wyniki terapii. 

Naukowcy planują kolejne badania, które mają wyjaśnić w jaki sposób najwłaściwiej leczniczo stosować marezyny i rezolwiny. Nie wieadomo w jaki sposób stymulować organizm do syntezy tych mediatorów. Być może jedną z takich opcji może być suplementacja kwasami Omega-3 

Ostatnie badania kliniczne wykazały, że taka suplementacja może mieć bardzo pozytywny wpływ w połączeniu z podstawową terapią przyzębia, która polega na usunięciu nagromadzonego biofilmu.

Korzyści są widoczne zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą lub zespołem metabolicznym.

Więcej: Frontiers in Immunology