PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Studenci stomatologii dawcami śliny

Autor: nieck • Źródło: en
29-01-2021, 12:13
Studenci stomatologii dawcami śliny Badania śliny to łatwy sposób na monitorowanie wirusowych zakażeń (fot. Pixabay)
Studenci i pracownicy naukowi wydziałów stomatologii 10 uczelni medycznych w Kanadzie wkrótce wezmą udział w badaniu nad czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na COVID-19. Będą oddawać próbki śliny na potrzeby tego projektu naukowego.

Celem badania jest przeanalizowanie skuteczności protokołów kontroli zakażeń, stosowanych w kanadyjskich klinikach  w zapobieganiu zakażeniom COVID-19. Naukowcy prześledzą również, czy określone obowiązki zawodowe oraz czynniki socjodemograficzne narażają osoby pracujące w klinikach i laboratoriach uczelni medycznych na większe ryzyko infekcji koronawirusem.

- Liczymy na to, że badanie transmisji  patogenu i zachorowań na COVID-19 wśród studentów, wykładowców i personelu pomocniczego, którzy wykonują zabiegi w rejonie jamy ustnej w  klinikach uniwersyteckich, dostarczy cennych danych - podkreśla dr Bob Schroth, specjalista z dziedziny  profilaktyki stomatologicznej na College of Dentistry, University of Manitoba. W sumie w projekcie badawczym ma wziąć udział 800 osób - pracowników i studentów stomatologii.

Zespół z Uniwersytetu McGill, który będzie kierował badaniem, otrzymał 1,4 mln dolarów dofinansowania od kanadyjskiej  COVID-19 Immunity Task Force. 

Uczestnicy badania do końca 2021 r. będą co miesiąc dostarczać próbki śliny do analizy i wypełniać  internetowy kwestionariusz. Osoby, które uzyskają wynik pozytywny na obecność SARS-CoV-2, zostaną poproszone o dostarczenie dodatkowych próbek śliny, a ich odpowiedź immunologiczna na patogena będzie testowana przez miesiąc po zakażeniu.

 Niewykorzystane próbki będą przechowywane w biobanku śliny do przyszłych badań.

Dane ze szkół dentystycznych zostaną porównane z danymi z podobnego badania dotyczącego wskaźników infekcji wśród praktykujących dentystów w Kanadzie. Co dwa miesiące dane będą analizowane i w razie potrzeby na ich podstawie zostaną wprowadzane zmiany w protokołach kontroli zakażeń.

- Co prawda wiele zespołów dentystycznych ma zostać zaszczepionych do końca 2021 r.,  ale wyniki badania nadal będą cenne, bowiem pandemia w najbliższym czasie nie zakończy się - ocenia Bob Schroth.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ślina   stomatologia   studenci stomatologii   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH