PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia zachowawcza wolna od aerozolu

en
01-09-2020, 10:07
Stomatologia zachowawcza wolna od aerozolu Naukowcy znaleźli sposób na aerozol rozpylany przez narzędzia stomatologiczne (fot. pixabay)
Dodatek polimeru do systemu wodnego w unicie stomatologicznym może całkowicie wyeliminować aerozol wytwarzany przez ultradźwiękowe skalery i wiertarki stomatologiczne. To sposób na ograniczenie ryzyka transmisji patogenów takich jak wirus SARS-CoV-2, zapowiadają naukowcy.

 Dodatek kwasu poliakrylowego do systemu wodnego unitu zmienia "zachowanie" wody.  Wraz z polimerem nie rozpryskuje się w powietrzu, ale pozostaje blisko końcówki narzędzia stomatologicznego, jak wykazali autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma Physics of Fluids.

- Poprzez zmianę fizycznej reakcji wody na siły obrotowe lub ultradźwięki stosowane w stomatologii, generowanie cząsteczek aerozolu oraz odległość na jaką się one przemieszczają mogą być drastycznie zmniejszone w porównaniu w normalnymi warunkami pracy ultradźwiękowego skalera czy turbiny stomatologicznej, twierdzi kierujący badaniami Jevon Plog, doktorant na wydziale mechaniki i inżynierii przemysłowej na University of Illinois at Chicago. 

Polimer sprawia, że z wody tworzą się nitki w okolicach końcówki wibrującego ultradźwiękowego skalera, a w okolicach końcówki wiertła napędzanego przez turbinę miniaturowe wiry. 

Cząsteczki o średnicy poniżej 50 µm, utrzymują się w powietrzu dopóki nie zostaną zassane przez system wentylacyjny lub w końcu nie osiądą na jakiejś powierzchni, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla personelu medycznego i pacjentów. Ultradźwiękowe skalery i wysokoobrotowe końcówki są obecnie uważane za najgorsze źródło aerozolu. Właściwie stosowane środki ochrony indywidualnej, wprowadzenie reżimu płukania ust przez pacjentów specjalnym płynem i unikanie zabiegów generujących aerozol może pomóc w ograniczaniu transmisji bakterii i wirusów.   

Te środki co prawda zmniejszają produkcję aerozolu i zakażenia krzyżowe, jednak nie eliminują ryzyka całkowicie. Ponadto są nie tylko kosztowne, ale też ich skuteczność zależy od właściwego ich stosowania. Wysokie ryzyko jakie towarzyszy pracy dentysty, higienistki stomatologicznej i zagraża pacjentom podczas wizyty w gabinecie w okresie pandemii COVID-19, skłania naukowców do opracowania metody ograniczającej produkcję aerozolu. Amerykańscy uczeni wykorzystali w badaniach kwas poliakrylowy powszechnie stosowany w pieluchach oraz wkładkach absorbujących płyny w opakowaniach świeżego mięsa. 

Więcej: Phys. Fluids

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zabieg   leczenie stomatologiczne   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH