PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: membrana usprawniająca regenerację kości

Autor: miro • Źródło: ms
13-05-2021, 12:16
Stomatologia: membrana usprawniająca regenerację kości Usprawnienie regeneracji kości szczękowej po usunięciu zęba (fot. shutterstock)
Zaprojektowana przez naukowców z Politechniki Krakowskiej struktura (wykonana z elektroprzędzy) usprawnia regenerację kości szczękowej po usunięciu zęba.

Taka struktura niejako przygotowuje kość do wszczepienia implantu. Pomaga ona odbudować kość, zapewniając warunki sprzyjające wzrostowi.

Komórki kości nie są jedynymi, które w tym miejscu się dzielą. To samo czynią komórki nabłonka, które niestety dzielą się szybciej. W takiej sytuacji te ostatnie mogą "wyprzeć" komórki kości. W efekcie proces odbudowy nie powiedzie się.

- Błona naukowców z Politechniki Krakowskiej pozwala odizolować przestrzeń, w której powinna odbudowywać się kość i odgrodzić ją od niepożądanych komórek nabłonka – wyjaśniała Radiu Kraków współautorka unikatowego rozwiązania, Julia Radwan-Pragłowska.

Błona zapewnia odpowiednie warunki, potrzebne do odnowienia kości. Można również wpływać na ten proces poprzez modyfikację składu chemicznego materiału. Takiego rozwiązania nie ma jeszcze nigdzie na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH