PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia cyfrowa (architektura otwarta)

Autor: miro • Źródło: ms
23-09-2021, 11:26
Stomatologia cyfrowa (architektura otwarta) CAD CAM - w architekturze otwartej: szanse i ograniczenia (fot. unsplash)
Technologia cyfrowa w architekturze otwartej, dedykowana branży stomatologicznej, wymaga odpowiedniego doświadczenia ze strony użytkownika tak jak jazda enduro w sporcie motocyklowym.
  • Dzięki CAD/CAM można wytworzyć praktycznie każdy rodzaj uzupełnień.
  • Dzięki systemom otwartym możliwe jest wykorzystanie w pełni unikatowego stylu pracy, którego ważną częścią są materiały.
  • Dostawca architektury otwartej powinien zapewniać szerokie wsparcie techniczne i merytoryczne.

Przeciwwagą dla systemów o architekturze zamkniętej są systemy otwarte.

Oferują one nieograniczone możliwości jeżeli chodzi o zakres prac, które można przygotować przy ich pomocy. Ponadto, pozwalają użytkownikowi na wybór ustawień, o których istnieniu systemy zamknięte często nawet nie wspominają. Użytkownik ma także pełen wpływ na sposób produkcji pracy przez maszynę. Wszystkie te czynniki składają się na to, że technik i lekarz mogą w 100 proc. zindywidualizować dany element, np. most czy on lay, zgodnie z potrzebami i warunkami danego pacjenta.

System otwarty - dla osób doświadczonych w technologii cyfrowej

Należy mieć jednak świadomość, że stosowanie systemów otwartych, które nie posiadają wbudowanej „sieci bezpieczeństwa” producenta, wymaga odpowiedniego doświadczenia ze strony użytkownika, przez co nie są to rozwiązania rekomendowane dla osób dopiero rozpoczynających cyfrową praktykę.

- Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom CAD/CAM lekarze i technicy mogą wytworzyć praktycznie każdy rodzaj uzupełnień – mówi Grzegorz Romek, ekspert rynku Med-tech z firmy RS-Team

-·Zaczynając od najprostszych prac czyli koron oraz mostów w formie anatomicznej czy podbudowy, poprzez łączniki, łączniki indywidualne, uzupełniania typu all in one, all on four, po protezy akrylowe, szyny nagryzowe i protezy szkieletowe. Nie ma dziś takiej pracy protetycznej, której nie bylibyśmy w stanie wykonać przy użyciu frezowania. Dzięki architekturze otwartej - techników i lekarzy nie obowiązują żadne ograniczenia – z wyłączeniem wyjątkowych sytuacji, w których maszyna nie jest w stanie przygotować danej pracy ze względu na ograniczenia mechaniczne – tłumaczy ekspert.

Dobór materiałów w systemie otwartym  

Bardzo ważną zaletą systemów otwartych jest także możliwość samodzielnego doboru materiałów przez użytkownika, z których następnie zostaną wykonane prace. Lekarz, technik, zyskują pełną swobodę w zakresie tak typu tworzywa, jak i producenta materiałów. Dzięki temu laboratorium czy gabinet nie stają się uzależnione od konkretnej firmy, a jednocześnie mogą uzyskać wymierne oszczędności dzięki dostępowi do konkurencyjnych ofert rynkowych.

- Technicy dentystyczni to artyści, rzemieślnicy i podobnie jak oni, wraz z doświadczeniem wypracowują swoje indywidualne metody pracy, które nie sprowadzają się tylko do kwestii czysto technicznych - mówi Grzegorz Romek.

– Dzięki systemom otwartym możliwe jest wykorzystanie w pełni swojego unikalnego stylu pracy, którego ważną częścią są właśnie materiały. Jednak w aspekcie funkcjonalnym, najważniejszym dla pacjenta i lekarza prowadzącego, te różnice będą niedostrzegalne – dodaje Grzegorz Romek.

- Decydując się na zakup systemu o architekturze otwartej warto wybrać dostawcę systemu, który oferuje szerokie wsparcie techniczne i merytoryczne. – mówi Jakub Szymaniak, ekspert rynku Med-tech z firmy RS-Team.

- Niektóre przedsiębiorstwa, poza urządzeniami i oprogramowaniem, oferują także dodatkowe szkolenia. Przed wyborem partnera warto także dopytać, czy oferuje on dedykowaną infolinię wsparcia technicznego, i czy jest ona dostępna w języku polskim – wiele marek zapewnia takie wsparcie, ale np. jedynie w języku angielskim - dodaje Jakub Szymaniak.  

Czytaj także:
Stomatologia cyfrowa (architektura zamknięta)
Stomatologia cyfrowa (architektura selektywnie otwarta)
Technologia cyfrowa w stomatologii - jaką architekturę wybrać?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
CAD/CAM   stomatologia cyfrowa   RS-Team   stomatologia_cyfrowa  

POLECAMY W SERWISACH