PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Spray do nosa odeśle do lamusa zastrzyki znieczulające

Autor: nieck • Źródło: kan
20-09-2016, 11:36
Spray do nosa odeśle do lamusa zastrzyki znieczulające Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Spray do nosa może całkowicie zastąpić środek znieczulający podawany igłą i strzykawką, wyrokują naukowcy z University of Pennsylvania School of Dental Medicine po III fazie badań klinicznych nowego leku, który FDA dopuściła do obrotu w lipcu.

- To oczywiście świetny środek dla wszystkich pacjentów panicznie bojących się iniekcji, eliminuje niezamierzone skaleczenia powodowane igłą i otwiera drogę do bezstresowego gabinetu – mówi prof. Elliot V. Hersh, główny autor badania.

Nowy lek zawiera tetrakainę o działaniu znieczulającym i oksymetazolinę.

W badaniach klinicznych III fazy wzięło udział 150 dorosłych pacjentów o masie nie mniejszej niż 40 kg. Stu otrzymało nowy lek, a 50 jedynie placebo. Uczestnikom badania podano dwie dawki spray’u w odstępie czterominutowym. Po odczekaniu kolejnych 10 minut dentysta przystępował do opracowywania ubytku. Jeśli pacjent nadal odczuwał ból lekarz po raz trzeci stosował spray. Dla tych którzy nadal nie zostali wystarczająco znieczuleni, był jeszcze w rezerwie zastrzyk, aby można było dokończyć procedurę.

Jako objawy uboczne najczęściej występowały: wydzielina z nosa i przekrwienie błony śluzowej. Nowy lek nie daje natomiast poczucia drętwienia i mrowienia warg i policzków, które zwykle towarzyszy środkom znieczulającym stosowanym w formie iniekcji w stomatologii.

Według wyników III fazy badań klinicznych spray znieczulający jest równie skuteczny jak środki podawane w iniekcji podczas opracowywania ubytku w górnych przedtrzonowcach, kłach i siekaczach. 88 proc. pacjentów, którzy otrzymali spray, nie potrzebowało dodatkowego zastrzyku znieczulającego. Tymczasem w grupie, która miała placebo tylko 28 proc. pacjentów nie prosiła o zastrzyk.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
znieczulanie   wypełnienie stałe  

POLECAMY W SERWISACH