PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sposoby przełamywania strachu przed dentystą

Autor: nieck • Źródło: en
06-04-2022, 11:53
Sposoby przełamywania strachu przed dentystą Sposoby na strach przed dentystą Fot. AdobeStock
Jeśli lęk przed leczeniem u dentysty jest niewielki, najlepiej zastosować metodę "klin klinem" i odwiedzić gabinet stomatologiczny, zamiast go unikać. Gdy lęk ma rozmiary fobii, ten sposób oczywiście nie zadziała. Trzeba zastosować inne rozwiązania. Jakie?
  • Stosunkowo proste metody postępowania pozwalają zmniejszyć strach przed dentystą
  • W przypadku większych obaw przed leczeniem stomatologicznym powinno się zasięgnąć rady psychologa. 
  • Z dentofobią można walczyć przechodząc psychoterapię, pomagają też środki zmniejszające lęk.

Lęk przed dentystą - proste sposoby zaradcze

Tak naprawdę jest kilka prostych sposobów, które łagodzą lęk, na przykład można:
- umawiać się na wizytę u dentysty, gdy w gabinecie panuje mniejszy ruch (będzie mniej ludzi, ale także mniej dźwięków, które mogą wywołują niepokój);
- skracać czas oczekiwania w poczekalni, czyli przyjść na ostatnią chwilę, a wcześniej zrobić w pobliskim sklepie kupić coś co uprzyjemni życie;
- wziąć ze sobą słuchawki i słuchać muzyki, która pozwala się   zrelaksować;
- iść na wizytę do dentysty z przyjacielem lub partnerem;
- ćwiczyć głębokie oddechy (dla bardziej zaawansowanych techniki medytacyjne);
- zawczasu ustalić z dentystą sygnał, na który natychmiast przerwie wykonywaną czynność, o ile sprawi ona dolegliwość.

Niezbyt dojmujący lęk przed wizytą u dentysty najlepiej pokonać.....idąc do dentysty, gdyż odwlekanie leczenia tylko problem nasila. 

Obawa przed dentystą - zaawansowane sposoby zaradcze 

Na panikę  pomaga prosta technika oddychania przeponą w trakcie zabiegu. Poza osłabieniem lęku pomaga też lepiej znosić leczenie, gdyż odczuwany jest  mniejszy ból w czasie zabiegu.

Oddychanie przeponowe to technika, która zmniejsza częstotliwość oddychania i zwiększa ilość gazów we krwi poprzez zaciskanie przepony. Pozwala na pogłębienie wdechu i wydechu.

Potwierdzono naukowo, że jeśli osoba, obawiająca się leczenia stomatologicznego, świadomie angażuje przeponę, aby wziąć głębsze oddechy - wówczas jej strach jest słabszy. 

Gdy potrzebne jest rozległe leczenie, można rozważać zażycie środków uspokajających, chociaż nie jest to powszechna praktyka w gabinetach stomatologicznych. O ile lęk jest tak silny, że nie można go w żaden sposób przełamać, zdecyduj się na sedację.

Jest to znieczulenie wziewne przy użyciu podtlenku azotu, dzięki czemu staniesz się zrelaksowany i rozluźniony. Być może lęk całkowicie zniknie, a być może wyciszy się do tego stopnia, że możliwe będzie sprawne przeprowadzenie czynności dentystycznych. Decydując się na sedację zawsze na wizytę przyjedź z drugą osobą. 

Dość nietypową metodą jest hipnoza. Nietypową bo niewielu lekarzy po nią sięga, a szkoda, ponieważ w przypadku dentofobii dobrze się sprawdza. Najlepiej świadczy o tym przykład szwajcarskiego dentysty Lukasa Kanzlera. Ten stomatolog umożliwia pacjentom, niekiedy mającym za sobą traumatyczne przeżycia u dentysty – uzyskanie nowych doświadczeń, jak najbardziej pozytywnych, które stopniowo zastąpią wspomnienia negatywne.

Wprowadzenie pacjenta w stan hipnozy  i jednoczesna praca wymaga pewnej praktyki. Potrzeba też więcej czasu, dlatego zabieg przeprowadzany z użyciem hipnozy jest droższy.

Dentofobia - celowane terapie 

Niestety dentofobia wymaga innego podejścia, podobnie jak w przypadku innych stanów lękowych, potrzebna jest psychoterapia i przyjmowanie leków.

Jedna z metod psychoterapii jest terapia ekspozycyjna. Co się pod tym terminem kryje? Pacjent  ma się stopniowo mierzyć z sytuacjami wywołującymi u niego strach. I krok po kroku zwalcza paniczny lęk.

W tym konkretnym przypadku pacjent z dentofobią zaczyna od wizyt w gabinecie dentystycznym, ale nie siada na fotelu i ani badanie, ani leczenie nie odbywa się. Z wizyty na wizytę dentysta zwiększa zakres wykonywanych czynności  - na przykład robi badanie kontrolne, zdjęcie RTG, przeprowadzona zostaje higienizacja zębów. Do leczenia próchnicy dochodzi dopiero, gdy pacjent poczuje się komfortowo. 

Psychoterapia skuteczna. W jednym z badań, prowadzonych na pacjentach z dentofobią, po paru sesjach terapeutycznych blisko 80 proc. osób  była w stanie pójść do dentysty i to bez zażywania środków uspokajających. Wcześniej w ich przypadku taka sytuacja była nie do pomyślenia.

 Lęk przed dentystą - farmakoterapia 

Leki same z sobie nie wyleczą dentofobii. Jednak niektóre rodzaje środków przeciwlękowych pozwalają lepiej przejść przez psychoterapię,  ograniczą takie objawy fobii np. wysokie ciśnienie krwi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH