PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Somia: kamera wszystkowidząca

Autor: miro • Źródło: ms
05-11-2018, 10:42
Somia: kamera wszystkowidząca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Prawidłowa diagnostyka jest solą skutecznego leczenia stomatologicznego, bez niej trudno jest się ustrzec błędów. Niebezpieczeństwo to oddala kamera wewnątrzustna Planmeca Somia, której parametry użytkowe i konstrukcja gwarantują precyzyjną wizualizację stanu jamy ustnej, a uzębienia - w szczególności.

Kamera wewnątrzustna Somia to ważna, ale tylko część systemu, część służąca rejestracji obrazu: „przed”, „w trakcie” i „po” zabiegu stomatologicznym. Zdjęcia i filmy można archiwizować za pośrednictwem oprogramowania Planmeca Romexis, które dołączone jest w pakiecie z kamerą.

Somia, chociaż zadomowiona w świecie wykreowanym przez firmę Planmeca, może pracować w każdym gabinecie stomatologicznym, wystarczy sprzęt podłączyć pod standardowy komputer, wykorzystując do tego równie standardowe łącze USB. 

Tajniki kamery Somia odkrywa czytelnikom infoDENT24.pl Jan Zybura z firmy Kol-Dental.

Dossier coraz ważniejsze dla dentysty
Wizualizacja procedur medycznych może być pomocna chociażby w rozwoju zawodowym lekarza dentysty. Nie bez znaczenia jest i to, że nagrania ułatwiają przebieg konsultacji szczególnie skomplikowanych przypadków medycznych, m.in. dzięki możliwości przesyłania plików z materiałem nagranym za pośrednictwem kamery.

Zebrany materiał fotograficzny coraz częściej jest istotnym, a w niektórych przypadkach wręcz nieodzownym elementem procesu leczenia, ważnym ogniwem dokumentacji medycznej, służącej dentyście, ale także jego pacjentom. Realizacja takich zadań bywa ułatwiona dzięki faktowi, że zarchiwizowane pliki są kompatybilne z szeroko rozpowszechnionymi programami gabinetowymi Estomed i Promedico.

Poważny argument w uświadamianiu pacjenta
Kamera wewnątrzustna Somia jest w stanie podnieść na nowy poziom relacje pacjent – dentysta. Dzięki dokładnym zdjęciom łatwiej jest wytłumaczyć leczonej osobie zaproponowany tryb postępowania - głównie przy realizacji szczególnie skomplikowanych procedur, ale również w tak prozaicznych przypadkach jak opracowywanie ubytku.

Przedstawienie pacjentowi stanu poprzedzającego leczenie stomatologiczne lub zabieg estetyczny - z efektem zrealizowanych procedur - jest idealnym narzędziem marketingowym. Wizualizacja wspierać może sporządzenie kosztorysu, który łatwiej zrozumiałby, a w konsekwencji - zaakceptował pacjent.

Zbliżenia z dużą dozą precyzji 
Materiał poglądowy, stosowany w medycynie, musi podlegać szczególnym obostrzeniom. Wierność obrazu, odzwierciedlającego stan fatyczny i to z najdrobniejszymi detalami, jest szczególnie ważna. Kamera wewnątrzustna Somia ma tę pożądaną cechę, że niezależnie od jej usytuowania względem rejestrowanego obiektu – nie występuje deformujący obraz tzw. efekt rybiego oka. To ważne, bo najwyższa wierność archiwizowanego materiału względem dokumentowanej sytuacji jest podstawowym wymogiem stawianym wobec urządzeń zapisujących obraz w medycynie - zarówno ten ruchomy, jak i oczywiście statyczny.

Precyzyjny autofocus, pracujący w niezwykle trudnych warunkach, chociaż da optymalną ostrość obrazu, nie sprawi, że każde kolejne zdjęcie będzie idealne. Zamrożenie obrazu następuje po krótkim naciśnięciu przycisku na uchwycie kamery. W momencie gdy dentysta uzna, iż dane ujęcie odpowiada potrzebom związanym na przykład z planowanym leczeniem, wystarczy nieco dłużej przytrzymać przycisk – zdjęcie zostanie zrobione.

Jak bardzo jest to pożyteczna funkcja docenią wszyscy ci, którzy z mnogości, często bezużytecznych ujęć, muszą wybrać to najbardziej odpowiadające potrzebom.

W stomatologii, gdzie niejednokrotnie praca przebiega z użyciem lupy, a nawet mikroskopu, do oceny sytuacji pomocne jest zastosowanie trybu makro. Pod tym względem Somia przynosi nieoczekiwane rezultaty. Widoczne na przykładzie.

   Somia w akcji - obraz rejestrowany przez kamerę. Co to?

    Somia rejestrująca obraz zademonstrowany powyżej 

Cena, koszty i zyski
W zasadzie jedynym materiałem eksploatacyjnym w przypadku pracy z Somią są jednorazowe osłonki na kamerę, które w liczbie stu sztuk zawiera pakiet startowy dołączany przy zakupie urządzenia. Cenę sprzętu (5750 zł brutto) bez trudu można zamortyzować w krótkim okresie. Stanie się to wyjątkowo szybko, o ile zakup realizowany będzie z myślą o procedurach, nastawionych zarówno na kompleksowe leczenie, jak i na realizowanie skomplikowanych prac z zakresu medycyny estetycznej, a przecież to one w coraz większym procencie decydują o obliczu nowoczesnej stomatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kamera wewnątrzustna   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH