Somia: kamera wszystkowidząca

Kamera wewnątrzustna Somia to ważna, ale tylko część systemu, część służąca rejestracji obrazu: „przed”, „w trakcie” i „po” zabiegu stomatologicznym. Zdjęcia i filmy można archiwizować za pośrednictwem oprogramowania Planmeca Romexis, które dołączone jest w pakiecie z kamerą.
Somia, chociaż zadomowiona w świecie wykreowanym przez firmę Planmeca, może pracować w każdym gabinecie stomatologicznym, wystarczy sprzęt podłączyć pod standardowy komputer, wykorzystując do tego równie standardowe łącze USB.
Tajniki kamery Somia odkrywa czytelnikom infoDENT24.pl Jan Zybura z firmy Kol-Dental.
Dossier coraz ważniejsze dla dentysty
Wizualizacja procedur medycznych może być pomocna chociażby w rozwoju zawodowym lekarza dentysty. Nie bez znaczenia jest i to, że nagrania ułatwiają przebieg konsultacji szczególnie skomplikowanych przypadków medycznych, m.in. dzięki możliwości przesyłania plików z materiałem nagranym za pośrednictwem kamery.
Zebrany materiał fotograficzny coraz częściej jest istotnym, a w niektórych przypadkach wręcz nieodzownym elementem procesu leczenia, ważnym ogniwem dokumentacji medycznej, służącej dentyście, ale także jego pacjentom. Realizacja takich zadań bywa ułatwiona dzięki faktowi, że zarchiwizowane pliki są kompatybilne z szeroko rozpowszechnionymi programami gabinetowymi Estomed i Promedico.
Poważny argument w uświadamianiu pacjenta
Kamera wewnątrzustna Somia jest w stanie podnieść na nowy poziom relacje pacjent – dentysta. Dzięki dokładnym zdjęciom łatwiej jest wytłumaczyć leczonej osobie zaproponowany tryb postępowania - głównie przy realizacji szczególnie skomplikowanych procedur, ale również w tak prozaicznych przypadkach jak opracowywanie ubytku.
Przedstawienie pacjentowi stanu poprzedzającego leczenie stomatologiczne lub zabieg estetyczny - z efektem zrealizowanych procedur - jest idealnym narzędziem marketingowym. Wizualizacja wspierać może sporządzenie kosztorysu, który łatwiej zrozumiałby, a w konsekwencji - zaakceptował pacjent.
Zbliżenia z dużą dozą precyzji
Materiał poglądowy, stosowany w medycynie, musi podlegać szczególnym obostrzeniom. Wierność obrazu, odzwierciedlającego stan fatyczny i to z najdrobniejszymi detalami, jest szczególnie ważna. Kamera wewnątrzustna Somia ma tę pożądaną cechę, że niezależnie od jej usytuowania względem rejestrowanego obiektu – nie występuje deformujący obraz tzw. efekt rybiego oka. To ważne, bo najwyższa wierność archiwizowanego materiału względem dokumentowanej sytuacji jest podstawowym wymogiem stawianym wobec urządzeń zapisujących obraz w medycynie - zarówno ten ruchomy, jak i oczywiście statyczny.
Precyzyjny autofocus, pracujący w niezwykle trudnych warunkach, chociaż da optymalną ostrość obrazu, nie sprawi, że każde kolejne zdjęcie będzie idealne. Zamrożenie obrazu następuje po krótkim naciśnięciu przycisku na uchwycie kamery. W momencie gdy dentysta uzna, iż dane ujęcie odpowiada potrzebom związanym na przykład z planowanym leczeniem, wystarczy nieco dłużej przytrzymać przycisk – zdjęcie zostanie zrobione.
Jak bardzo jest to pożyteczna funkcja docenią wszyscy ci, którzy z mnogości, często bezużytecznych ujęć, muszą wybrać to najbardziej odpowiadające potrzebom.
W stomatologii, gdzie niejednokrotnie praca przebiega z użyciem lupy, a nawet mikroskopu, do oceny sytuacji pomocne jest zastosowanie trybu makro. Pod tym względem Somia przynosi nieoczekiwane rezultaty. Widoczne na przykładzie.
Somia w akcji - obraz rejestrowany przez kamerę. Co to?
Somia rejestrująca obraz zademonstrowany powyżej
Cena, koszty i zyski
W zasadzie jedynym materiałem eksploatacyjnym w przypadku pracy z Somią są jednorazowe osłonki na kamerę, które w liczbie stu sztuk zawiera pakiet startowy dołączany przy zakupie urządzenia. Cenę sprzętu (5750 zł brutto) bez trudu można zamortyzować w krótkim okresie. Stanie się to wyjątkowo szybko, o ile zakup realizowany będzie z myślą o procedurach, nastawionych zarówno na kompleksowe leczenie, jak i na realizowanie skomplikowanych prac z zakresu medycyny estetycznej, a przecież to one w coraz większym procencie decydują o obliczu nowoczesnej stomatologii.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
System eCall zadział u dentysty. Na pomoc przybyli ratownicy
lifeDENT -
Brak jednego zęba. Powoduje niemałe problemy. Sprawdź jakie
techDENT -
Dentysta poszkodowany. Podrapana twarz zamiast zapłaty
lifeDENT -
Kontrakt na leczenie stomatologiczne. NFZ czeka na chętnych
newsDENT -
Dentysta na NFZ w nocy i w święta. Gdzie działa pogotowie dentystyczne? LISTA
newsDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT -
Oddychanie zapylonym powietrzem zwiększa ryzyko chorób "cywilizacyjnych"
newsDENT -
Ile NFZ wydał na leczenie. Raport z 2021
newsDENT
-
Straciła 11 zębów. Według sądu zawinił lekarz i pacjentka
lexDENT -
Odkryto nowe powikłanie po COVID-19. Objawia się silnym bólem. To nekroza szczęki
techDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Od 1 lipca podatki w dół, pensje w górę. Duże zmiany również dla medyków
bizDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie