PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Smartfon na liście przedmiotów, którymi dzieci najczęściej wybijają sobie zęby

Autor: nieck • Źródło: en
12-09-2019, 12:07
Smartfon na liście przedmiotów, którymi dzieci najczęściej wybijają sobie zęby Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nawet bardzo małe dzieci coraz częściej korzystają z telefonów komórkowych. Niestety z fatalnym skutkiem także dla uzębienia, bo zabawa czasami kończy się urazem zębów lub twarzy.

Małe dzieci, które na komórce oglądają filmy video, grają w gry lub robią sobie selfie leżąc na plecach mogą się telefonem zranić. Urazy stomatologiczne są jednymi z najczęściej przytrafiających się dzieciom, a telefon komórkowy uderzający je w  twarz to obecnie jedna z coraz częściej występujących się przyczyn tych urazów.

Telefon komórkowy w zależności od wielkości ekranu waży od 129 do 218 g, ostrzegają autorzy pracy, która ukazała się na łamach Dental Traumatology. Małemu dziecku brakuje manualnej zręczności i więc może sobie upuścić aparat na twarz, nabijając siniaka, ale też powodując urazy zębów mlecznych.

Dzieci 2-5 letnie są bardzo podatne na urazy, gdyż miękkie struktury ich twarzy i elastyczność rejonu żuchwy sprawia, że przedmiot które uderza je z nawet małą siłą, może powodować przemieszczenie, czy rozchwianie przednich zębów.

Więcej: Dental Traumatology

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne   urazowe uszkodzenia zębów  

POLECAMY W SERWISACH