Rok Celesnik wiedział, że największym problemem podczas operacji wszczepiania implantów są unoszące się w powietrzu cząsteczki. Aerozole zawierające: ślinę, krew, kawałki zmielonych zębów, bakterie i wirusy, w tym potencjalnie wirusy SARS-CoV-2, wypełniają podczas leczenia stomatologicznego salę zabiegową.

Implantolog nawiązał współpracę z lokalnymi specjalistami: inżynierem mechanikiem, projektantem mebli, specjalistą od tworzyw sztucznych, dostawcą elektrycznych systemów ssących, który jest światowym liderem w produkcji silników bezszczotkowych.

Grupa zapaleńców opracowała prototyp systemu efektywnego zasysania powietrza. Testy rozpoczęły się w gabinecie stomatologicznym w maju 2020 r. Urządzenie P-001 stanowi teraz w gabinecie Celesnika podstawowy element środków ochrony indywidualnej.

Co wyróżnia system P-001?
Najbardziej innowacyjną częścią systemu P-001 jest blat ssący Corian. Jest to rodzaj śliniaka, który dopasowuje się do szyi pacjenta. Ze względu na bliskość P-001 od źródła aerozolu i stosunkowo dużą powierzchnię urządzenia, praktycznie wszystkie niebezpieczne mikrocząsteczki, które wydostają się z ust pacjenta, są zasysane i ostatecznie usuwane z powietrza. Ryzyko infekcji i przenoszenia wirusów jest praktycznie wyeliminowane.

Śliniak połączony jest sprężystym wężem z hermetyczną szafką, również wykonaną z materiału Corian. Wewnątrz obudowy znajduje się wysokosprawny silnik ssący i trzy filtry HEPA, które usuwają 99,97 proc. niebezpiecznych cząstek. Oczyszczone powietrze może być wprowadzone ponownie do gabinetu lub wypompowane z sali zabiegowej - jeśli jest to konieczne.