- Dane pokazują, że jama ustna jest ważnym miejscem zakażenia SARS-CoV-2 co  wskazuje, że ślina jest potencjalną drogą przenoszenia koronawirusa - napisali naukowcy z National Institute of Dental and Craniofacial Research w artykule opublikowanym przez Nature Medicine.

Może również istnieć związek między SARS-CoV-2 w ślinie, a objawami COVID-19 tak powszechnymi jak utrata smaku.

Naukowcy postawili hipotezę, że gruczoły ślinowe i komórki nabłonka  jamy ustnej oraz części ustnej gardła, będąc zakażone  SARS-CoV-2, mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się zakażenia. Stworzyli dwa atlasy genów RNA (scRNA-seq), które miały pomóc  przewidzieć, specyficzną dla komórek błony śluzowej jamy ustnej, podatność na zakażenie koronawirusem. Do sprawdzenia hipotezy posłużyły próbki pobrane  od lżej chorych na COVID-19 oraz od osób zmarłych, zakażonych koronawirusem.

 RNA dla dwóch kluczowych białek umożliwiających wirusowi wniknięcie do ludzkiej komórki (receptor enzymu konwertującego angiotensynę 2 - ACE2 oraz enzymu przezbłonowej proteazy serynowej 2 - TMPRSS2)  znaleziono w  gruczołach ślinowych i tkankach wyściełających jamę ustną. RNA obu białek ulegało ekspresji w tych samych komórkach, co wskazuje na większą podatność na zakażenie SARS-CoV-2.

Okazało się, że RNA SARS-CoV-2 jest obecne mniej więcej w połowie gruczołów ślinowych w próbkach pobranych od zmarłych pacjentów. Podczas badania osób z łagodnym lub bezobjawowym COVID-19 odkryto również, że komórki z jamy ustnej migrujące do śliny miały RNA SARS-CoV-2, wraz z RNA dla ACE2 i TMPRSS2. Ponadto ślina od osób bezobjawowych COVID-19-dodatnich doprowadziła do zakażenia zdrowych komórek.

Z otrzymanych wyników jasno wynika też korelacja między objawami  z rejonu jamy ustnej a śliną zawierającą cząsteczki koronawirusa. Wśród 27 osób z łagodnymi objawami COVID-19 osoby z wirusem wykrytym w ślinie częściej zgłaszały zanik zapachu i smaku. Ta obserwacja sugeruje, że infekcja jamy ustnej może odgrywać rolę w objawach COVID-19 zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej.

Należy przeprowadzić więcej badań, aby lepiej zrozumieć drogi przenoszenia wirusa wśród osób bezobjawowych, przedobjawowych i objawowych - podkreślają badacze.

- Bezobjawowe przenoszenie SARS-CoV-2 pozostaje„ piętą achillesową ”tej pandemii, a ze względu na częste narażenie tkanek jamy ustnej na działanie środowiska zewnętrznego, prawdopodobnie tkanki te odgrywają główną rolę w tym procesie - napisał kierujący badaniem prof. Kevin Byrd,  z ADA Science & Research Institute. 

Więcej:  Nature Medicine

Czytaj także: Obrzęk jamy ustnej jako objaw COVID-19
Owrzodzenie języka powiązane z COVID-19