PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skutki uboczne szczepionki przeciwko COVID-19 w obszarze twarzy

Autor: nieck • Źródło: en
08-02-2021, 09:13
Skutki uboczne szczepionki przeciwko COVID-19 w obszarze twarzy Szczepionka przeciwko COVID-19 daje skutki uboczne w jamie ustnej (fot. Pixabay)
Szczepionki przeciwko COVID-19 mogą mieć działania niepożądane w rejonie jamy ustnej i twarzy.

Pojawiają się doniesienia o niepożądanych reakcjach na szczepionki firm Pfizer-BioNTech i Moderna manifestujące się w jamie ustnej.

- Wiedza dentystów na temat tych objawów  ułatwi rozpoznawanie i raportowanie skutków ubocznych szczepionek - napisał dr Nicola Cirillo z Melbourne Dental School z University of Melbourne,  w Australii.

Do 5 lutego 2021 r. na terenie Stanów Zjednoczonych wykorzystano 35,2 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19 - według danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC). W 20 stanach pozwolenie na wykonywanie szczepień otrzymali także dentyści.  

Obie szczepionki mogą dawać działania niepożądane w okolicy ust i twarzy, m.in. porażenie nerwu twarzowego (porażenie Bella), a także obrzęk ust, twarzy lub języka w wyniku anafilaksji. Takie działania niepożądane były rzadkie i występowały maksymalnie u jednej na 1000 osób.  

Niestety, opisy skutków ubocznych, choć umieszone w informacjach dla lekarzy i pacjentów, różnią się w zależności od regionu świata - na przykład o tym, że szczepionka Moderny u pacjentów z wypełniaczami dermatologicznymi może powodować obrzęk twarzy, znajduje się tylko w opisach dla Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, ale brakuje ich w ulotkach informacyjnych dotyczących szczepionek dla pacjentów w USA i Kanadzie, podkreśla dr Cirillo.

Więcej: Journal of Oral Pathology & Medicine 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH