• Nieinwazyjne leczenie odtwórcze skutecznie hamuje rozwój próchnicy zębów, w sposób porównywalny z bardziej tradycyjnymi interwencjami odtwórczymi.
  • Naukowcy stwierdzili, że jednokrotne zastosowanie diaminofluorku srebra w ciągu dwóch lat zapobiegało ponad 80 proc. próchnicowych ubytków i hamowało  postęp choroby o około 50 proc.
  • Badanie jest dowodem, że stosowanie diaminofluorku srebra w profilaktyce próchnicy w szkolnych programach daje szansę na rozszerzenie dostępu do podstawowej opieki stomatologicznej

Szkolne gabinety stomatologiczne. W walce z próchnicą dzieci

Diaminofluorek srebra  jest porównywalny z lakierowaniem zębów jako skuteczna metoda zapobiegania powstawaniu ubytków w zębach, dowodzi badanie z terenu Stanów Zjednoczonych, którego wyniki opublikował JAMA Network Open.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zaleca lakowanie bruzd zębowych oraz fluorki do stosowania miejscowego w ramach amerykańskich szkolnych programów zapobiegania próchnicy u dzieci. Podobnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia diaminosrebrofluorek (SDF) i cement glasjonomerowy jako podstawowe leki na próchnicę.

Skuteczność tych metod leczenia jest potwierdzona: wytyczne kliniczne dotyczące miejscowego stosowania fluoru wskazują, że dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaleca się 2,3 proc. stężenie fluoru w lakierze lub 1,2 proc. w żelu; lakier z fluorem wykazywał 70 proc. redukcję zdemineralizowanych białych zmian w porównaniu z placebo; laki szczelinowe znacznie zmniejszają częstość występowania próchnicy i zatrzymują powiększanie się już istniejących zmian.

Pandemia COVID-19. Walka z próchnicą dzieci

Badanie kliniczne miało na celu sprawdzenie  czy diaminofluorek srebra i lakier z fluorem są nie gorsze w porównaniu z tradycyjnymi lakami szczelinowymi.

Obserwację prowadzono przez dwa lata (tuż przed wybuchem pandemii COVID-19 i w trakcie jej trwania).

W programie profilaktycznym wzięło udział prawie 3000 uczniów z 47 nowojorskich szkół. Starano się porównać skuteczność zabiegów z  diaminofluorkiem srebra ze standardową opieką, która łączy stosowanie glasjonomerowych wypełnień i lakieru fluorkowego. 

Dzieci otrzymały jeden z zabiegów między 2019 a początkiem 2020 roku w swoich gabinetach szkolnych. Przerwa nastąpiła podczas lockdownu wywołanego pandemią. Dwa lata później, po otwarciu gabinetów szkolnych  przeprowadzono wizyty kontrolne.

Okazało się, że oba rodzaje leczenia zapobiegały 80 proc. ubytków i hamowały pogłębianie się istniejących już zmian próchnicowych w 50 proc. Okazało się więc, że pojedyncza dawka diaminofluorku oszczędza i czas i koszty.

 Stosowanie leków alternatywnych w profilaktyce próchnicy w szkołach może niwelować bariery finansowe i kadrowe, które ograniczają szkolne programy leczenia. Diaminofluorek srebra jest tani, a co więcej zabieg może przeprowadzić higienistka stomatologiczna, piszą autorzy pracy.

W rezultacie diaminofluorek srebra  jest bardzo skuteczny w leczeniu próchnicy zębów w środowisku szkolnym. Środek ten zatem może znacznie poprawić i zasięg i skuteczność programów profilaktyki próchnicy jako elementu opieki stomatologicznej w zakresie zdrowia publicznego.

Leczenie próchnicy dziecka. Na każdą kieszeń

- Bez profilaktyki ubytki w zębach stale się powiększają, jeśli nie są leczone. Jeden zabieg profilaktyki próchnicy diaminofluorkiem srebra, przeprowadzony tuż przed zamknięciem szkół w czasie pandemii, był niezwykle skuteczny, podkreślał  dr Richard Niederman z New York University College of Dentistry w Nowym Jorku. 

Tym bardziej, że próchnica jako najbardziej rozpowszechniona choroba przewlekła u dzieci częściej dotyka osoby z rodzin o niższych dochodach. Dlatego dostęp do podstawowych świadczeń stomatologicznych w szkołach jest jednym ze sposobów skutecznej walki o zdrowie jamy ustnej, wskazują autorzy badania.