• Ostry ból zębów może wpływać na twarde i miękkie tkanki jamy ustnej i może być spowodowany schorzeniami lub zabiegami stomatologicznymi
  • W leczeniu ostrego bólu zębów i można stosować różne leki i ich kombinacje
  • Wielu pacjentów uważa, że ​​środki dostępne bez recepty, mają słabsze właściwości przeciwbólowe. Jednak wiele badań dowodzi, że jest odwrotnie
  • Wykazano, że paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są bardziej skuteczne w zmniejszaniu bólu niż opioidowe leki przeciwbólowe i dlatego są zalecane jako terapia pierwszego rzutu w leczeniu ostrego bólu

Jak funkcjonować normalnie po usunięciu ósemek

Po zabiegu usuwania zębów mądrości pacjenci chcą wykonywać normalne codzienne czynności i spokojnie spać w nocy. Niestety tak inwazyjny zabieg chirurgiczny zwykle wywołuje ból, opuchliznę i szczękościsk. 

Potwierdzono efektywność łączenia dwóch środków zamiast podawania tylko jednego np ibufenu i paracetamolu. Według zaleceń  American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons (AAOMS) dzienna dawka tych leków nie powinna przekroczyć odpowiednio  3 000 mg i 3 200 mg.

Paracetamol na ból stomatologiczny

Paracetamol skutecznie zmniejsza ból, będący skutkiem usuwanie ósemek, w dawce 1 000 mg. Środek ten ma słabe działanie przeciwzapalne (w porównaniu z aspiryną czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) i uważa się, że działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Wydaje się jednak, że paracetamol jest znacznie bardziej aktywny w ośrodkowym układzie nerwowym i może mieć wiele niepoznanych jeszcze mechanizmów działania.

Paracetamol jest zwykle lekiem pierwszego wyboru w leczeniu bólu, gdy z jakichś powodów przeciwskazana jest aspiryna czy  NLPZ.  Chociaż acetaminofen nie jest prawdziwym lekiem przeciwzapalnym, może być skuteczny w leczeniu bólu wynikającego ze stanu zapalnego.

Paracetamol od dawna uważany jest za „bezpieczny” środek przeciwbólowy, ponieważ w zwykłych dawkach dla dorosłych wywołuje niewiele skutków ubocznych. Jednak badania wykazały pewne klinicznie istotne interakcje i niepożądane reakcje na lek. Wykazano, że paracetamol w dużych dawkach może wchodzić w interakcje z warfaryną. Ponadto, najpoważniejszymi potencjalnymi skutkami ubocznymi paracetamolu jest hepatotoksyczność w przypadku przedawkowania. 

Zatem działanie przeciwbólowe paracetamolu byłoby zoptymalizowane, a jego jego działań niepożądane ograniczone do minimum, jeśli będzie stosowany w niższych dawkach. Co można osiągnąć po połączeniu go z innym lekiem przeciwbólowym, na przyjkład z grupy  NLPZ.

Ibuprofen. Jaka dawka na ból po usuwaniu zęba

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który hamuje powstawanie cyklooksygenazy-1 (COX-1), enzymu odpowiedzialnego za produkcję prostaglandyn, a także cyklooksygenazy-2 (COX-2), enzymu odpowiedzialnego za produkcję prostaglandyn. Ma efekt przeciwzapalny. Kilka badań wykazało, że ibuprofen w dawkach 200 mg i 400 mg jest skuteczniejszy niż placebo w łagodzeniu bólu u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego pooperacyjnego bólu po ekstrakcji zębów.

Jednym z poważniejszych potencjalnych skutków ubocznych ibuprofenu są wrzody i krwawienie w żołądku lub jelitach.

Co dwa leki przecibólowe, to nie jeden

W zależności od nasilenia bólu w pierwszym okresie po zabiegu usuwania zębów można zastosować dwa schematy przyjmowania środków przeciwbólowych:

  • 200 mg  ibuprofenu i 500 mg paracetamolu
  • 400 mg ibuprofen i 1000 mg of paracetamolu.

Skoro paracetamol i ibuprofen mają różne mechanizmy działania, ich połączenie może dać lepszy efekt niż stosowanie tylko jednego z tych leków w tej samej dawce. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie obu może powodować więcej potencjalnych skutków ubocznych niż przyjmowanie jednego tylko leku.