PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skuteczna walka z bólem po usunięciu zęba. Dwa różne środki przeciwbólowe zamiast jednego

Autor: nieck • Źródło: DrBicuspidd.com/infoDENT24.pl
22-08-2022, 14:26
Skuteczna walka z bólem po usunięciu zęba. Dwa różne środki przeciwbólowe zamiast jednego Paracetamol czy ibuprofen na ból poekstrakcyjny? Fot. Shutterstock
Wiele osób uważa, że ​​środki dostępne bez recepty, gorzej łagodzą ból po zabiegu usuwania zębów mądrości. Jednak wiele badań dowodzi, że jest odwrotnie. Jakie środki najskuteczniej przynoszą ulgę po ekstrakcji?
  • Ostry ból zębów może wpływać na twarde i miękkie tkanki jamy ustnej i może być spowodowany schorzeniami lub zabiegami stomatologicznymi
  • W leczeniu ostrego bólu zębów i można stosować różne leki i ich kombinacje
  • Wielu pacjentów uważa, że ​​środki dostępne bez recepty, mają słabsze właściwości przeciwbólowe. Jednak wiele badań dowodzi, że jest odwrotnie
  • Wykazano, że paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są bardziej skuteczne w zmniejszaniu bólu niż opioidowe leki przeciwbólowe i dlatego są zalecane jako terapia pierwszego rzutu w leczeniu ostrego bólu

Jak funkcjonować normalnie po usunięciu ósemek

Po zabiegu usuwania zębów mądrości pacjenci chcą wykonywać normalne codzienne czynności i spokojnie spać w nocy. Niestety tak inwazyjny zabieg chirurgiczny zwykle wywołuje ból, opuchliznę i szczękościsk. 

Potwierdzono efektywność łączenia dwóch środków zamiast podawania tylko jednego np ibufenu i paracetamolu. Według zaleceń  American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons (AAOMS) dzienna dawka tych leków nie powinna przekroczyć odpowiednio  3 000 mg i 3 200 mg.

Paracetamol na ból stomatologiczny

Paracetamol skutecznie zmniejsza ból, będący skutkiem usuwanie ósemek, w dawce 1 000 mg. Środek ten ma słabe działanie przeciwzapalne (w porównaniu z aspiryną czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) i uważa się, że działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Wydaje się jednak, że paracetamol jest znacznie bardziej aktywny w ośrodkowym układzie nerwowym i może mieć wiele niepoznanych jeszcze mechanizmów działania.

Paracetamol jest zwykle lekiem pierwszego wyboru w leczeniu bólu, gdy z jakichś powodów przeciwskazana jest aspiryna czy  NLPZ.  Chociaż acetaminofen nie jest prawdziwym lekiem przeciwzapalnym, może być skuteczny w leczeniu bólu wynikającego ze stanu zapalnego.

Paracetamol od dawna uważany jest za „bezpieczny” środek przeciwbólowy, ponieważ w zwykłych dawkach dla dorosłych wywołuje niewiele skutków ubocznych. Jednak badania wykazały pewne klinicznie istotne interakcje i niepożądane reakcje na lek. Wykazano, że paracetamol w dużych dawkach może wchodzić w interakcje z warfaryną. Ponadto, najpoważniejszymi potencjalnymi skutkami ubocznymi paracetamolu jest hepatotoksyczność w przypadku przedawkowania. 

Zatem działanie przeciwbólowe paracetamolu byłoby zoptymalizowane, a jego jego działań niepożądane ograniczone do minimum, jeśli będzie stosowany w niższych dawkach. Co można osiągnąć po połączeniu go z innym lekiem przeciwbólowym, na przyjkład z grupy  NLPZ.

Ibuprofen. Jaka dawka na ból po usuwaniu zęba

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który hamuje powstawanie cyklooksygenazy-1 (COX-1), enzymu odpowiedzialnego za produkcję prostaglandyn, a także cyklooksygenazy-2 (COX-2), enzymu odpowiedzialnego za produkcję prostaglandyn. Ma efekt przeciwzapalny. Kilka badań wykazało, że ibuprofen w dawkach 200 mg i 400 mg jest skuteczniejszy niż placebo w łagodzeniu bólu u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego pooperacyjnego bólu po ekstrakcji zębów.

Jednym z poważniejszych potencjalnych skutków ubocznych ibuprofenu są wrzody i krwawienie w żołądku lub jelitach.

Co dwa leki przecibólowe, to nie jeden

W zależności od nasilenia bólu w pierwszym okresie po zabiegu usuwania zębów można zastosować dwa schematy przyjmowania środków przeciwbólowych:

  • 200 mg  ibuprofenu i 500 mg paracetamolu
  • 400 mg ibuprofen i 1000 mg of paracetamolu.

Skoro paracetamol i ibuprofen mają różne mechanizmy działania, ich połączenie może dać lepszy efekt niż stosowanie tylko jednego z tych leków w tej samej dawce. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie obu może powodować więcej potencjalnych skutków ubocznych niż przyjmowanie jednego tylko leku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ból zęba   leki  

POLECAMY W SERWISACH