PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skuteczna dezynfekcja, czyli jaka?

ms
30-10-2020, 13:32
Większość preparatów dezynfekujących dostępnych na rynku nie ma potwierdzonej badaniami skuteczności, nie spełnia restrykcyjnych norm dotyczących dezynfekcyjnych wyrobów medycznych. To duży problem w czasach pandemii.

- Niewielu dystrybutorów i sprzedawców zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiada karnie za udostępnianie bezwartościowych produktów – dodaje Przemysław Śnieżyński.

- Nad składem produktów zazwyczaj pracuje się latami, przeprowadzając szczegółowe badania przy opracowywaniu właściwych proporcji. Zanim nowy specyfik zostanie dopuszczony do obrotu, przechodzi proces certyfikacji, który w przypadku środków przeznaczonych do użycia przez placówki ochrony zdrowia - trwa nawet trzy lata. Skład i jakość produktu są testowane w akredytowanych laboratoriach, w większości znajdujących się poza granicami Polski. Celem tych drobiazgowych procedur jest wytworzenie możliwie najbardziej bezpiecznego i skutecznego preparatu, który posłuży m.in. do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i odkażania przestrzeni sal zabiegowych – mówi lekarz epidemiolog Waldemar Ferschke, wiceprezes Medisept.

Jak dezynfekować
Każdy użytkownik płynów powinien posiadać podstawową wiedzę na temat prawidłowego sposobu dezynfekcji rąk. Po kontakcie z potencjalnie zakażonym przedmiotem czy powierzchnią, dezynfekujmy ręce przez 30 sekund, aplikując po 2 x 3 ml płynu. Proces ten jest skuteczny, kiedy produkt po 20 - 30 sekundach od równomiernego nałożenia na skórę, odpowiednio się wchłonie. Pamiętajmy, że dłonie są jednym z głównych nośników wirusa.

Więcej: prawdziwadezynfekcja

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dezynfekcja   środki higieny osobistej   Medisept  

POLECAMY W SERWISACH