PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skuteczna dezynfekcja, czyli jaka?

Autor: miro • Źródło: ms
30-10-2020, 13:32
Skuteczna dezynfekcja, czyli jaka? Środki do dezynfekcji bardzo różnej jakości (foto: pixabay)
Większość preparatów dezynfekujących dostępnych na rynku nie ma potwierdzonej badaniami skuteczności, nie spełnia restrykcyjnych norm dotyczących dezynfekcyjnych wyrobów medycznych. To duży problem w czasach pandemii.

Istnieje wysokie ryzyko, że w użyciu znajdzie się produkt, który nie przeszedł badań laboratoryjnych, oceniających oddziaływanie preparatu na ludzki organizm. Symptomami, które mogą świadczyć o tym, iż produkt stanowi zagrożenie dla skóry są m.in.: przykry, zbyt mocny zapach lub nieprzyjemna, kleista konsystencja. Alergiczne reakcje skórne, takie jak: suchość, podrażnienia, swędzenie, a czasami nawet pękanie skóry i krwawienie, są bardzo niebezpieczne także ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia.

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest nie tylko stężenie alkoholu, ale zawarte w produkcie składniki pielęgnujące. To właśnie te ostatnie pomagają skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia, mimo częstej dezynfekcji. Godne zaufania produkty posiadają certyfikaty z badań dermatologicznych gwarantujące bezpieczeństwo dla skóry oraz z badań tolerancji materiałowej, które zapewniają, że po kontakcie ze środkiem dezynfekcyjnym nie wystąpią uszkodzenia powierzchni i przedmiotów.

Z pewnością istotniejszą sprawą jest wiarygodna ocena stopnia ochrony biobójczej.

Środki dezynfekcyjne – na co zwrócić uwagę?
Skuteczny i sprawdzony laboratoryjnie środek do dezynfekcji będzie przede wszystkim posiadał numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym w pełnej procedurze rejestracyjnej (czyli bez symbolu „TP”, który oznacza tymczasowe pozwolenie). Na etykiecie musi być podany pełny zakres działania, wraz z czasem, w którym patogeny zostaną zdezaktywowane. To właśnie te informacje stanowią potwierdzenie, że produkt zapewni ochronę na najwyższym poziomie przed wirusami, bakteriami, grzybami i prątkami gruźlicy oraz że jest on produkowany według standardów medycznych. Taki środek będzie zapewniał dezynfekcję na poziomie do 99,999 proc.

Skuteczny wobec koronawirusa preparat zawiera ponad 60 proc. alkoholu, podczas gdy żele antybakteryjne (tzw. kosmetyki antybakteryjne) mniej niż 50 proc. Jeśli zawartość alkoholu nie jest wyraźnie podana, można ją ocenić na podstawie kolejności wymienienia składników na etykiecie. Jeśli jako pierwszy składnik podano wodę, a jako następny alkohol, to tego ostatniego jest w danym preparacie mniej niż 50 proc.

- Obecną sytuację traktujemy jako potencjalne zagrożenie dla naszych klientów oraz rozszerzanie złej opinii na całą branżę. Szkodliwe lub nieskuteczne produkty można znaleźć wszędzie. Godne zaufania produkty biobójcze muszą być zarejestrowane przez URPBWMiPL oraz posiadać certyfikaty na produkcję wg standardów medycznych ISO EN 13485 – komentuje Przemysław Śnieżyński, prezes zarządu Medisept.

SŁOWA KLUCZOWE
dezynfekcja   środki higieny osobistej   Medisept  

POLECAMY W SERWISACH