• Urządzenie optyczne O-pH bada stopień zagrożenia próchnicą.
  • Wiedza o kwasowości płytki nazębnej może wskazać dentystom, który obszar zęba jest najbardziej zagrożony powstaniem ubytku.
  • Test wskazujący na zagrożenie próchnicą jest nieinwazyjny i daje natychmiastowy wynik. 

 

Regularne stosowanie szczoteczek i past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, nici dentystycznych - jest szereg sposobów na walkę z próchnicą. Dołączyć do nich może kolejny i to pełniący rolę systemu wczesnego ostrzegania. Chodzi o wykrywanie określonych związków chemicznych, które stymulują rozwój próchnicy.

 

Urządzenie optyczne O-pH mierzy zagrożenie próchnicą

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali i zbudowali narzędzie stomatologiczne, mierzące kwasowość związków, za powstanie których odpowiedzialne są bakterie bytujące na płytce nazębnej.

Chodzi o prototypowe urządzenie optyczne O-pH, które emituje światło LED i ocenia charakterystykę tego światła, w wyniku reakcji z nakładanym na zęby barwnikiem chemicznym (zatwierdzonym przez FDA). Miernik O-pH generuje odczyt liczbowy pH (podaje kwasowości płytki nazębnej pokrywającej zęby). Jego działanie oparte jest na analizie fluorescencji.

Wiedza o kwasowości płytki nazębnej może wskazać dentystom, który obszar zęba jest najbardziej zagrożony powstaniem ubytku.

Destrukcyjne kwasy wyzwalane przez bakterie jamy ustnej

- Płytka nazębna zawiera wiele bakterii, które wytwarzają kwasy, gdy dochodzi do interakcji np. z cukrami zawartymi w pożywieniu – powiedziała Manuja Sharma, główna autorka badań, doktorantka na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej UW.

- Ten kwas powoduje korozję powierzchni zębów i prowadzi ostatecznie do powstawania ubytków. Jeśli więc uda nam się uchwycić informacje o aktywności kwasowej, możemy uzyskać wyobrażenie o tym, jak bakterie rozwijają się w biofilmie - dodała Manuja Sharma.

Doktorantka zastrzegła, że nie wszystkie bakterie w biofilmie prowadzą do próchnicy, więc pomiar kwasowości środowiska może powiedzieć dentyście, jaki jest w konkretnym przypadku stopień zagrożenia. Takie rozwiązanie ogranicza konieczność testowania obecności określonych szkodliwych bakterii, a tych może być bardzo wiele.

Badania skuteczności O-pH

Do testowania urządzenia zrekrutowano 30 pacjentów w wieku od 10 do 18 lat, z medianą wieku 15 lat. Badania przeprowadzono w Centrum Stomatologii Dziecięcej UW School of Dentistry. Naukowcy wybrali dzieci do badań w dużej mierze dlatego, że szkliwo na ich zębach jest znacznie cieńsze niż u dorosłych, więc wczesne ostrzeżenie o erozji kwasowej jest w przypadku osób młodych zdecydowanie ważniejsze.

Test jest nieinwazyjny i daje natychmiastowy wynik. Po nałożeniu barwnika na zęby, oświetla się je sondą emitującą światło LED. Odbite pasmo światła trafia do analizatora sondy i urządzenie podaje odczyt pH.

Stan zębów pacjentów odczytywano kilkakrotnie m.in. przed i po płukaniu jamy ustnej roztworem cukru oraz przed i po profesjonalnym czyszczeniu zębów.

Zespół badawczy poinformował, że jednym z ograniczeń ich analizy była niezdolność do dokładnego pomiaru tej samej lokalizacji na każdym zębie, podczas każdej z faz testowania. Naukowcy modyfikują urządzenie, aby O-pH precyzyjnie wskazywała miejsca wysokiej kwasowości, a wynik zapisywany był w w łatywch do analizy plikach na komputerze.