PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skład idealnej pasty do zębów dla dzieci

Autor: nieck • Źródło: en
26-01-2021, 12:01
Skład idealnej pasty do zębów dla dzieci Składniki dobre dla dorosłych nie sprzyjają zdrowiu jamy ustnej małego dziecka (fot. pixabay)
Większość past do zębów dla małych dzieci nieco różni się składem od tych, przeznaczonych dla starszych dzieci i osób dorosłych. To dlatego, że maluchy nie potrafią jeszcze sprawnie wypluwać, a tradycyjne pasty zawierają składniki, które nie powinny być połykane.

Czego  unikać
Jednak kilku składników, dodawanych do past do zębów dla najmłodszych, mimo wszystko należy unikać. Szczególną uwagę należy zwrócić na laurylosiarczan sodu (SLS), olejki eteryczne i silnie ścierające składniki.

SLS to detergent, który - jak wykazano w badaniach - może powodować owrzodzenia. Tymczasem olejki eteryczne, promowane jako całkowicie naturalne z powodu właściwości przeciwbakteryjnych, mogą hamować rozwój mikrobiomu jamy ustnej niemowlaka. Z pewnością należy unikać składników ściernych, które zwykle znajdują się w pastach do zębów przeznaczonych dla dorosłych do wybielania, gdyż mogą uszkodzić szkliwo dziecka.

Czego szukać
Według rekomendacji organizacji stomatologicznych priorytetem powinien być fluor, jako składnik pasty do zębów dla dzieci. Jednak oferta środków niezawierających go jest dość bogata na rynku, dla tych rodziców, których obecność tego związku niepokoi.

Pasta nie powinna stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia, jeśli dziecko ją połyka w trakcie mycia zębów i tę cechę posiada większość past dla najmłodszych. Ponadto w kwestii zapachu także powinna się różnić od środków dla dorosłych. Na przykład zapach mięty, jako zbyt silny, zastępowany jest zapachem i smakiem owocowym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH