PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skaner płyt obrazowych - dlaczego warto go mieć

02-05-2013, 00:01
Skaner płyt obrazowych - dlaczego warto go mieć (fot. Durr Dental)
Skaner płyt obrazowych - dlaczego warto go mieć (fot. Durr Dental)
Obawy dentystów, pracujących w oparciu o filmy rentgenowskie, a dotyczące płyt pamięciowych - wynikają głównie z obsługi, która z pozoru może wydawać się skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Jak przebiega proces wykonywania zdjęć rentgenowskich, oraz jakie korzyści przynosi praca z płytami obrazowymi, wyjaśnia Łukasz Wasilkowski, z gdańskiej firmy HEX.

Konstrukcja płyt fosforowych sprawia, że proces wykonania zdjęcia rentgenowskiego wewnątrzustnego nie różni się od wykonania ekspozycji z wykorzystaniem klisz analogowych, zdecydowanie jednak zwiększa się pewność diagnozy, głównie dzięki przemyślanemu wsparciu oprogramowania.

Nieliczni producenci urządzeń pozwalają również wykorzystać cyfrowe rozwiązania w analogowych aparatach panoramicznych również wyposażonych w cefalometrię, ale o tym w dalszej części.

Jak działa płyta obrazowa?

W dużym skrócie: płyta obrazowa, nazywana również płytą fosforową lub pamięciową, to płyta, która do zachowania obrazu wykorzystuje warstwę luminoforu. Budową przypomina film analogowy, lecz w przeciwieństwie do niego, jest wielokrotnego użytku. Płyta przed prześwietleniem chroniona jest specjalnymi koszulkami foliowymi nie stanowiącymi przeszkody dla promieniowania rentgenowskiego.

Po wykonaniu ekspozycji i zdezynfekowaniu folii, płyta wciąż w osłonie wkładana jest do skanera gdzie następuje jej odczyt i wyzerowanie. Po tym zabiegu płyta gotowa jest do kolejnej ekspozycji.

Jaka jest żywotność płyt fosforowych?

Wszystko zależy od tego, jak płyty są używane. Przy prawidłowo używanych płytach fosforowych realna wielokrotność wykorzystania pojedynczej płyty wynosi około 1000 razy.

Jakich zasad zatem należy przestrzegać przy pracy z płytami obrazowymi?

W celu zminimalizowania uszkodzeń płyt fosforowych oraz w celu przedłużenia ich żywotności należy przechowywać je w odpowiednich pojemnikach, unikać ich łamania jak również stosować chemię czyszczącą zalecaną przez producenta. Lekceważenie tych czynności może doprowadzić do uszkodzenia warstwy światłoczułej i powstawanie artefaktów (błędów w przechwyconym obrazie), zniszczenia całej płyty, a w skrajnych przypadkach przyczynić się do uszkodzenia urządzenia.

Każde narażenie zapisanej płyty na naświetlenie owocuje zamazaniem informacji na zdjęciu lub całkowitym ich skasowaniem. Ważne jest, by stosować rekomendowane przez producentów płyt folie ochronne. Niestosowanie się do tego wymogu skutkuje znacznym pogorszeniem informacji na zdjęciu oraz przyczynia się do niszczenia płyt obrazowych, również urządzenie należy wybrać tak, by nie wymuszało wyciągania płyt z folii przed ich zeskanowaniem.

Jaka jest przewaga rozwiązań cyfrowych nad tradycyjnymi?

Głównym powodem dla którego warto przejść z rozwiązań analogowych na cyfrowe, jest zdecydowana redukcja dawki promieniowania, którą musi na siebie przyjąć pacjent podczas wykonywania ekspozycji rentgenowskiej, a najlepsze rozwiązania zapewniają redukcję szkodliwego promieniowania nawet o 60 proc.

SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   skaner płyt obrazowych   Sprzęt  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek
    Puls HR House Market Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Archiconnect