PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skaling - są powody do obaw?

ms
05-11-2014, 10:12
Skaling - są powody do obaw? Zanim użyjesz skalera (foto: sxc.hu)
Ze skalingiem mechanicznym np. ultradźwiękowemu wiązać się może niekorzystny rozsiew bakterii zawartych w płynnym aerozolu, który towarzyszy procesowi czyszczenia. Bać się?

Bakterie mogą infekować całą przestrzeń w obrębie zabiegu. Niestety ich zasięg jest na tyle rozległy, że osadzają się bez trudu nie tylko na ubraniu i ciele pacjenta, ale także docierają do fartucha i maski dentysty.

Dotychczas nie ma wiarygodnych badań, które wskazywałyby jaka ze stosowanych metod mechanicznych (skalery dźwiękowe, czy ultradźwiękowe) w większym stopniu przyczynia się do niepożądanego rozpylania mikroorganizmów. Nie jest to jedyne zagrożenie, gdyż w procesie skalingu w mgle aerozolu mogą pojawić się także mikroskopijne cząsteczki krwi, oczywiście widoczne tylko pod mikroskopem.

Ważne jest zatem, aby przed zabiegiem skalingu, stosować roztwory antybakteryjne. Taki zabieg przynosi znakomite rezultaty. Wyniki badań wskazują, że wystarczy półminutowe płukanie przed zabiegiem, aby liczbę bakterii w aerozolu zredukować do zaledwie 7 - 8 proc., jednocześnie zawartość bakterii w ślinie spada wówczas o połowę i to w czasie do godziny od procesu płukania.

Jeszcze lepsze rezultaty przynosi ponowienie płukania np. 0,12 proc. roztworem chlorheksydyny. W takim przypadku uzyskać można nawet 98 proc. redukcję zawartości bakterii i to w okresie jednej godziny od płukania.

Czy w tej sytuacji należałoby postawić na stosowanie w skalerach zamiast wody do chłodzenia - roztworów antybakteryjnych? Literatura nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przeprowadzone badania były zbyt wyrywkowe, aby na ich podstawie opierać tezę o zaletach używania 0,12 proc. i 0,02 proc. roztworów chlorheksydyny w połączeniu z ultradźwiękami.

Od nowoczesności trudno uciec, szczególnie gdy czas skalingu ręcznego jest o 50 proc. dłuższy od zużywanego podczas użycia skalera ultradźwiękowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH