Sensory i chipy w profilaktyce zębów

Pierwowzór współczesnych ochraniaczy na zęby pojawił się pod koniec XIX wieku. Były to np. strzępy bawełny upychane wokół dziąseł walczących ze sobą bokserów. W tej roli występowały także - chociaż rzadziej - kawałki kory drzew. Obecnie ochraniacze z tworzywa sztucznego pełnią ważną rolę w 29 dyscyplinach sportowych.
Mało kto jednak wie, że te precyzyjnie wymodelowane kawałki kompozytów, stosowane w profesjonalnym sporcie, tak naprawdę są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami elektronicznymi. Współczesne ochraniacze, aby skutecznie ochraniać są uzbrajane m.in. w skomplikowane: akcelerometry, żyroskopy, sensory sił mechanicznych.
Po co to wszystko? Po to, aby można było zebrać możliwie pełny materiał dotyczący źródeł niebezpieczeństwa, jego charakteru: kierunku, siły, przyspieszenia, częstotliwości.
Dane te są niezwykle pomocne w opracowaniu zaleceń co do zachowań zawodnika w trakcie przebiegu sportowej rywalizacji. Dzięki nim, można zminimalizować zagrożenie w sportach kontaktowych.
Ochraniacze przydać się mogą również w trakcie walki i to nie tylko w sposób, o którym wszyscy myślą. Otóż dzięki bezprzewodowemu podłączeniu ochraniaczy na zęby (on line) z komputerami trenera i sędziego, zarówno jeden, jak i drugi może zareagować, gdy siła uderzenia przekroczy dopuszczalną wielkość a jego następstwa, mogą być dla zawodnika niebezpieczne. Bywa przecież, że w ferworze sportowej rywalizacji poszkodowana osoba nie odczuwa bólu lub nie doświadcza niepokojących objawów, które z reguły nie pojawiają się bezpośrednio po uderzeniu.
Nie koniec na tym, ochraniacze na zęby same wysyłają sygnały dźwiękowe i świetlne, o ile zadziałają na nie siły niebezpieczne dla zawodnika. LED-owe diody, umieszczone na ochraniaczach, zmieniają barwę w zależności od poziomu niebezpieczeństwa, który niesie ze sobą uderzenie.
Nowoczesne ochraniacze FITGuard skonstruowano dzięki finansowej pomocy Anthony Gonzalesa, byłego zawodnika footballu amerykańskiego, który po jednym ze zderzeń w trakcie meczu miał długotrwałe problemy ze zdrowiem. Ochraniacze FITGuard powinny pojawić się na rynku wiosną 2015 r.
Więcej: techcrunch.com


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT -
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu
newsDENT -
Dodatki covidowe dla rezydentów i stażystów
bizDENT -
Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Stomatolog Patrycja Chowańska z wielkim sercem
newsDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Polanica, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Myślenice, małopolskie -
asystent/ka stomatologiczna
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Polanica, dolnośląskie