PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sensor próchnicy opracowano w Japonii

Autor: nieck • Źródło: en
03-08-2018, 10:24
Sensor próchnicy opracowano w Japonii Czysty iryd (fot. Wikipedia)
W Japonii powstał czujnik, który znajduje miejsca o wysokiej kwasowości na powierzchni szkliwa, powstające w efekcie działania próchnicowych bakterii. To urządzenie otwiera nowe możliwości w diagnozowaniu podatności zębów na próchnicę, twierdzą autorzy technicznej nowinki.

Sensor o średnicy 300 μm zawiera tlenek irydu. Czujnik wykrywa na powierzchni zęba niewielkie obszary gdzie zaczyna się proces próchnicowy. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom może być wykorzystywany do badania zmian próchnicowych w miejscach, w których diagnoza na podstawie badania wzrokowego jest trudna.
- Sprawdzaliśmy dokładność czujnika w standardowym roztworze pH, a następnie badając 18 usuniętych ludzkich zębów, w różnym stopniu zniszczonych przez próchnicę. Sensor wykrywał istotne różnice w pH między miejscami, w których rozwijała się aktywna próchnica, w miejscach w których została zahamowana i w zdrowych korzeniach, informował dr Yuji Miyahara z Tokyo Medical and Dental University (TMDU).

Wyniki analizy, z wykorzystaniem czujnika, pokrywały się z badaniem wzrokowym wykonanym przez dentystę, co sugeruje, że urządzenie jest  rzetelne, wiarygodne i pozwala uniknąć błędów wynikających z subiektywnej oceny. 

Japońscy wynalazcy twierdzą, że ich sensor pozwoli znaleźć miejsca zmienione przez próchnicę na wcześniejszym etapie, co umożliwi mniej inwazyjne leczenie. Czujnik daje ponadto możliwość odróżnienia miejsc z aktywną próchnicą i miejsc, w których zmiany próchnicowe zatrzymały się i trwa proces remineralizacji.

Więcej: Analytical Chemistry

Czytaj także: Czujnik do wykrywania chorób przyzębia

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   próchnica   szkliwo   badania naukowe   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH