
- Coraz bardziej rozpowszechnione problemy ze zdrowiem jamy ustnej wśród seniorów to suchość w jamie ustnej oraz próchnica zębów
- Metody zapobiegania i leczenia tych problemów stomatologicznych najczęściej stosowane opisuje Journal of the American Dental Association
- Zdrowie jamy ustnej w starszym wieku, podobnie jak wcześniej w życiu, w dużej mierze zależy od nawyków higienicznych i dietetycznych. Sprawdź jakich
Pacjent w wieku senioralnym. Typowe dla starzenia się problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł
Z sondażu prowadzonego wśród dentystów przez Journal of the American najczęściej obserwowane przez nich problemy ze zdrowiem stomatologicznym u osób powyżej 65 r. ż. to:
- kserostomia (zespół suchości jamy ustnej)
- oraz próchnica zębów.
Mniej rozpowszechnione ale także bardzo częste są:
- zmiany przednowotworowe w jamie ustnej,
- erozja zębów,
- choroby przyzębia.
Lekarz dentysta powinien wraz z pacjentem przedyskutować różne opcje leczenia, przyczyny tych chorób, czynniki które należy kontrolować, oraz zmianę zachowań, mogącą ograniczyć ryzyko dalszego rozwoju problemu.
Powszechny problem. Niewystarczająca ilość śliny
Wiele przyczyn może powodować ograniczoną produkcję śliny w gruczołach ślinowych, a w efekcie poczucie suchości w jamie ustnej. Najczęściej są to lek przyjmowane w chorobachprzewlekłych, zespół Sjogrena oraz palenie tytoniu i nadmierne picie alkoholu.
Jak pacjent może sobie pomóc
Pacjentom, którym dokucza suchość w jamie ustnej ulgę przynosi:
- częste picie wody, napojów bez cukru i bez kofeiny,
- stymulowanie produkcji śliny przez używanie gumy do żucia bez cukru lub cukierków bez cukru.
Powinni też unikać jedzenia słonych i pikantnych potraw, picia napojów alkoholowych i palenia papierosów.
Próchnica koron. Próchnica korzeni zębów
Starsi pacjenci mają większe ryzyko rozwoju próchnicy zlokalizowanej w korzeniach zębów. Linia dziąseł wraz z wieku może się obniżać, odsłaniając bardziej miękką niż korona, którą chroni szkliwo, powierzchnię korzenia.
Pacjenci mogą w domu stosować środki z fluorem, by przeciwdziałać lub ograniczać postępy próchnicy. Na rynku są dostępne żele z wysoką zawartością fluoru oraz odpowiednie płukanki.
Natomiast w gabinecie stomatologicznym dentysta może nałożyć na zagrożony próchnicą ząb (cały lub tylko jego część) lakier fluorkowy. Pomocne są też zabiegi z wykorzystaniem nakładek na zęby, do których podawana jest porcja żelu z fluorem.
Staranniejsze mycie zębów. Zalecane seniorom
Warto pamięć, że także w starszym wieku, jak i w innych okresach życia, nawyki związane z higieną jamy ustnej oraz dieta mogą wiele zmienić w występowaniu próchnicy. Zatem podstawowe zabiegi do stosowania w domu to:
- szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem sprzedawaną bez recepty,
- stosowanie nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych,
- przestrzeganie zdrowej diety,
- ograniczanie ilości słodkich napojów i przekąsek,
- częste i regularne wizyty u dentysty.
Komentarze