PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sedacja u dentysty uruchamia seksualną wyobraźnię?

Autor: nieck • Źródło: en
26-10-2021, 11:01
Sedacja u dentysty uruchamia seksualną wyobraźnię? Zaskakujący wpływ środków znieczulających (fot. Shutterstock)
Raz po raz wraca temat pacjentek (głównie młodych kobiet), które  twierdzą, że podczas zabiegu usuwania ósemek były napastowane seksualnie.
  • Słabo poznanym zjawiskiem (choć udowodniono jego istnienie) jest występowanie fantazji seksualnych pod wpływem sedacji w trakcie zabiegu usuwania zębów mądrości. 
  • Nie ma pewności, jak często takie sny występują, być może u jednej na 10 osób.
  • Tego typu fantazje mogą być jednak przyczyną kłopotów lekarzy dentystów lub chirurgów stomatologicznych oskarżanych potem przez pacjentki o molestowanie  seksualne.

W amerykańskiej prasie co jakiś czas omawiany jest przypadek molestowania seksualnego w gabinecie stomatologicznym.  Pacjentki po zabiegu ekstrakcji zębów mądrości oskarżają przed sądem dentystę lub chirurga stomatologicznego, że dopuścili się wobec nich napaści na tle seksualnym.

Tyle że w  większości przypadków kobiety te podczas zabiegu otrzymywały leki, które mogły powodować omamy. Zatem typowa linia obrony  próbuje obalić zarzuty pod adresem lekarza twierdząc, że pacjentka śniła jedynie i w rzeczywistości do niczego nie doszło.

W efekcie lekarz może niesłusznie być uznany za niewinnego. Stąd też zalecenia, by podczas zabiegu ekstrakcji zębów mądrości, były w gabinecie obecne osoby trzecie - osoba towarzysząca lub inny pracownik gabinetu stomatologicznego.

Dla bezpieczeństwa dentysta przyda się świadek zabiegu

Problem halucynacji po środkach znieczulających był tematem pracy badawczej  wykonanej w szpitalu uniwersyteckim  w Magdeburgu, w  Niemczech. Dr Christine Schneemilch, autorka pracy, podkreśla, że najlepiej aby dodatkowi świadkowie, byli tej samej płci, co pacjent poddawany zabiegowi chirurgicznemu. Lekarz powinien zanotować nazwiska świadków w dokumentacji medycznej pacjentki na wypadek późniejszego sporu.

Badaczka sugeruje również potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań częstości występowania halucynacji po znieczuleniu. - Ponieważ nie należy spodziewać się spontanicznych zgłoszeń omamów seksualnych, konieczne są duże badania prospektywne, które pomogą określić rzeczywistą częstość występowania halucynacji, ale także jakość snów i omamów z uwzględnieniem procedury, czas jej trwania oraz zastosowanych środków znieczulających.

 Próba taka została podjęta - porównywano skłonność do snów podczas sedacji z użyciem midazolamu  i deksmedetomidyny, podawanymi dożylnie. 
Znieczulenie miejscowe ma kilka zalet w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym. Jednak choć umożliwia porozumienie z pacjentem, to może być niezwykle   stresujące, gdyż jest on świadomy podczas zabiegu. Sedacja w trakcie znieczulenia miejscowego obniża znacznie niepokój. Natomiast sny w tej sytuacji należy uznać za  formę podświadomości, a ich treść bywa zdecydowanie  subiektywna.

Jak częste są fantazje seksualne podczas znieczulenia

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   ząb mądrości  

POLECAMY W SERWISACH