• Diaminofluorek srebra ma wiele plusów. Można go stosować w bardzo wczesnym wieku, więc hamuje rozwój próchnicy już u najmłodszych dzieci
  • Dzięki takiemu zabiegowi nie trzeba usuwać zębów mlecznych zanim zaczną naturalnie wypadać. Chroni zatem przed problemami z wyżynaniem się zębów stałych, zaburzeniami w rozwoju stawów skroniowo-żuchwowych czy powstaniem wad zgryzu lub wymowy
  • Zabieg sprawdza się w przypadku dzieci, które nie współpracują z lekarzem dentystą. Jednak ma też wadę - substancja impregnująca, zabarwia miejsca zniszczone próchnicą na czarno

Walka z próchnicą zębów mlecznych. Nadal daleko do zwycięstwa

 Znacznie podwyższył się poziom wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej, jednak próchnica we wczesnym dzieciństwie pozostaje problemem globalnym. Nieleczona  atakuje miazgę zęba, powodując ból i infekcję. Ponadto zaniedbana próchnica może również wpływać na sposób odżywiania dzieci, rozwój poznawczy, ogólny stan zdrowia i jakość życia.

Konwencjonalne leczenie próchnicy u dzieci bywa trudne,  maluchy często albo boją się leczenia albo są nadmiernie ruchliwe. Generalnie mało które dziecko dobrze współpracuje z lekarzem dentystą. Środek który jest szybko aplikowany i skutecznie hamuje rozwój próchnicy jest więc świetną alternatywą dla tradycyjnego wypełnienia ubytku. Właśnie takie właściwości ma diaminofluorek srebra.

Zalety diaminofluorku srebra:

Ciemne zęby dziecka po leczeniu SDF. Dla rodziców to problem 

Przeprowadzono sondaż, w którym zbadano jaka jest ocena rodziców usług stomatologicznych i terapii z wykorzystaniem SDF jako środka zapobiegającego próchnicy we wczesnym dzieciństwie.  W sumie w badaniu wzięło udział 50 rodziców przedszkolaków.

Okazuje się, że czarne zabarwienie zębów po leczeniu było głównym problemem rodziców. Niektórzy z biorących udział w badaniu uważali, że przebarwienia negatywnie wpłyną na wygląd i wizerunek dziecka.

Inni rodzice wyrażali obawę, że będą obwiniani przez innych opiekunów z powodu przebarwionych zębów ich dzieci. Autorzy pracy podejrzewają, że może to mieć związek z postrzeganiem czarnych przebarwień jako zaawansowanej próchnicy zębów. Ponadto niektórzy wyrażali obawy, że SDF może być toksyczny.

Pomimo wszystkich obaw 80 proc. rodziców zaakceptowało leczenie diaminofluorkiem srebra jako zastępczą opcję dla wypełnień próchnicowych ubytków.  Jak podkreślają autorzy badania, kluczowa jest dobra komunikacja z rodzicami, która szczegółowo objaśnia na czym polega działanie SDF. Taka rozmowa w dużym stopniu zwiększa akceptację rodziców dla leczniczego zabiegu. Praca ukazała się w Journal of Dentistry.