PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Samotność w starszym wieku zwiększa ryzyko utraty zębów

Autor: nieck • Źródło: en
24-01-2022, 11:02
Samotność w starszym wieku zwiększa ryzyko utraty zębów Starsze samotne osoby mają wyższe ryzyko złego stanu zdrowia jamy ustnej Fot. Unsplash
W starzejącym  się społeczeństwie izolacja społeczna jest coraz poważniejszym zagrożeniem. Niestety samotność pociąga za sobą  nasilające się problemy ze zdrowiem, także zdrowiem jamy ustnej.
  • W 2010 r. ok. 158 milionom ludzi, czyli 2,3 proc. światowej populacji, brakowało zębów.
  • Osoby znajdujące się w izolacji społecznej mają średnio o 2,1 zęby mniej niż ludzie w tym samym wieku mający dużą sieć kontaktów społecznych.
  • Samotne osoby traciły zęby 1,4 razy częściej niż ci, którzy cieszyli się silniejszą więzią społeczną.

Samotność w starszym wieku wiąże się z mniejszą liczbą własnych zębów oraz przyspieszonym procesem utraty zębów, to wyniki badania przeprowadzonego w Chinach i opublikowanego na łamach czasopisma Community Dentistry and Oral Epidemiology 

To pierwsze badanie sprawdzające na ile izolacja społeczna  wpływa na zdrowie jamy ustnej, napisali badacze.

- Utrzymanie i poprawa więzi społecznych może korzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej wśród seniorów – podkreśla dr Xiang Qi z Rory Meyers College of Nursing na New York University, kierujący badaniem.

Lawina skutków braku zębów 

Seniorzy są bardziej narażeni na utratę zębów, to zaś wiąże się ze spadkiem funkcji poznawczych, zmniejszoną sprawnością fizyczną i chorobami przewlekłymi. Ponadto brak zębów może obniżyć jakość życia, wpływając na sposób mówienia i samoocenę.

Nie tylko bezzębie nasila się wraz z samotnością, inne problemy ze zdrowiem ogólnym także się pogłębiają  w nieproporcjonalnym stopniu u osób starszych w porównaniu do ludzi w młodszym wieku. 

Kilka czynników może mieć na to wpływ. Na przykład osoby samotne częściej palą papierosy niż te mające rodzinę i intensywne kontakty społeczne, a ponadto mogą rzadziej myć zęby i  chodzić do  dentysty.

Aby szczegółowo zbadać związek między utratą zębów a izolacją społeczną, Qi i współpracownicy  przeanalizowali dane 4268 osób w wieku 65 lat i starszych. Uczestnicy badania odpowiadali na pytania dotyczące stylu życia, samotności i liczby utraconych zębów w okresie siedmiu lat (do 2018 roku).

Kto to jest osoba samotna

Za osobę doświadczającą izolacji społecznej uznawano tych, którzy  mieszkali samotnie, nie pozostawali w związku małżeńskim, nie uczestniczyli w zajęciach społecznych i nie otrzymywali wsparcia społecznego.

Według tych kryteriów około 28 proc. uczestników z badanej grupy praktycznie nie miało kontaktów społecznych.

Po uwzględnieniu czynników socjo-demograficznych i stylu życia, zachowań związanych z higieną jamy ustnej, zdrowia fizycznego i poznawczego oraz samotności, okazało się, że izolacja społeczna wiązała się z mniejszą liczbą własnych zębów i przyspieszoną ich utratą.

Samotne osoby miały średnio o 2,1 mniej naturalnych zębów i traciły zęby 1,4 razy częściej niż ci, którzy cieszyli się silniejszą więzią społeczną.

Badacze podkreślają, że należy opracować interwencje i programy promujące wsparcie międzypokoleniowe w rodzinach oraz poprawiające relacje rówieśnicze i społeczne osób starszych w obrębie społeczności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH