PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Rzeczywistość pokowidowa w gabinecie stomatologicznym

Autor: nieck • Źródło: en
19-02-2021, 15:15
Rzeczywistość pokowidowa w gabinecie stomatologicznym Wraz z trwaniem pandemii stan jamy ustnej szybko się pogarsza (fot. Archiwum/PTWP)
Po roku trwania pandemii COVID-19 stomatolodzy alarmują - niszczący wpływ sytuacji na zdrowie jamy ustnej, ten bezpośredni i pośredni - jest oczywisty.

Wielu dentystów widzi bezpośrednie lub pośrednie skutki pandemii COVID-19.

Co zostawia pandemia:

- nagromadzony w większych ilościach kamień nazębny, z powodu przesuwania w czasie zabiegów higienizacyjnych,
- większą erozję zębów,
- starte szkliwo, pęknięcia zębów spowodowane nasilonym przez stres bruksizmem,
- kserostomię, spowodowaną noszeniem maseczek podczas dnia, ponieważ oddychanie przez usta wysusza błonę śluzową jamy ustnej,
- nasilone procesy demineralizacji spowodowane częstym jedzeniem przekąsek i słodyczy oraz piciem alkoholu (wynik pracy zdalnej),
- niebezpośrednie skutki - czyli nasilenie procesów zapalnych - które powodowane są większym stresem i słabszą higieną jamy ustnej, co z kolei jest efektem izolacji i pogorszenia nastroju.

Ponadto zwiększone spożycie żywności wzmagającej procesy zapalnie oraz kserostomia podwyższają ryzyko zarówno próchnicy zębów jak i chorób przyzębia. Wielu pacjentów narzeka na nadwrażliwość zębów, najprawdopodobniej jest to pośrednia reakcja na zwiększone spożycie produktów z dużą ilością cukru, nadmiar alkoholu oraz bruksizm.

Wiedzieć znaczy móc dobrze dbać o zęby

Pacjenci mogą, ale nie muszą być świadomi wszystkich bezpośrednich i pośrednich skutków COVID-19 na zdrowie ich jamy ustnej. Dlatego ważna jest dociekliwość klinicysty, by podczas rutynowego badania zidentyfikować wszystkie problemy. Interwencja może pomóc złagodzić nadwrażliwość, zwiększyć nawilżenie jamy ustnej, nasilić procesy remineralizacji szkliwa i ograniczyć stan zapalny.

Dobrze, jeśli lekarz dentysta przed rozpoczęciem wizyty przejrzy dokumentację i aktualny wywiad zebrany od  pacjenta, aby znaleźć wcześniej zidentyfikowane zwiększone ryzyko chorób przyzębia i próchnicy zębów. To pozwoli ocenić ryzyka różnego typu problemów stomatologicznych, podobnie jak dla pacjentów z ogólnymi schorzeniami, takimi jak nowotwory, choroby serca, cukrzyca, otyłość i choroby autoimmunologiczne.

W zależności od tego, jak długa była przerwa między zabiegami higienizacji i od czynników ryzyka, wpływających na zdrowie jamy ustnej, u niektórych pacjentów, będących dotychczas w grupie niskiego ryzyka choroby (przed pandemią), może rozwinąć się nieoczekiwanie stan zapalny dziąseł  lub próchnica zębów. Dla tych osób należałoby zarezerwować odpowiednio dużo czasu na edukację na temat metod ograniczania ryzyka. Wielu pacjentów będzie musiało wrócić na dodatkowy zabieg lub leczenie, które do tej pory nie były potrzebne.

Dzień powszedni dentysty podczas pandemii wypełnia:

SŁOWA KLUCZOWE
zęby   próchnica   zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH