Ryzyko nowotworu jamy ustnej niewielkie po szczepieniu przeciwko wirusowi HPV

- HPV to wirus przenoszony drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka jamy ustnej i gardła oraz raka szyjki macicy.
- Zakażeniom tym wirusem zapobiegają skutecznie szczepienia przeciwko HPV, pierwsza szczepionka zaczęła być stosowana w 2006 r.
- Skutki akcji szczepień są jednak mocno odsunięte w czasie, ponieważ nowotwory powodowane przez wirusa HPV rozwijają się dopiero w wieku średnim i starszym.
Na istniejące infekcje powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) nie ma leku, jednak nowym zakażeniom można skutecznie zapobiegać poprzez akcję szczepień, ponieważ namnażanie się wirusa w komórce hamują białka supresorowe.
Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (USA) pod kierunkiem dr Yuehana Zhanga analizowali bazy danych medycznych dotyczące przypadków raka jamy ustnej i gardła oraz szczepień przeciwko HPV. Na tej podstawie byli w stanie przewidzieć wpływ szczepień na częstość występowania tych nowotworów w różnych grupach wiekowych. Oszacowali, że odsetek zachorowań na raka jamy ustnej i gardła zmniejszy się prawie o połowę w latach 2018-2045 wśród osób w wieku 36-45 lat, jednak dla całej populacji pozostanie mniej więcej taki sam, ze względu na wciąż rosnącą zapadalność na te nowotwory u osób starszych, które nie były objęte programem szczepień.
Osoby niezaszczepione przeciwko HPV zaczynają chorować na raka jamy ustnej po 55 r. ż.
- Szacujemy, że większość nowotworów jamy ustnej i gardła do 2045 roku wystąpi u osób w wieku 55 lat i starszych, które nie zostały zaszczepione - mówi dr Zhang. - Szczepienia działają bardzo skutecznie, ale potrzeba czasu, aby zobaczyć ich efekt, ponieważ nowotwory, o których mowa, występują głównie u ludzi w średnim wieku.
Rak jamy ustnej i gardła jest najczęstszym nowotworem związanym z HPV, a według Oral Cancer Foundation każdego roku w USA pojawia się ponad 50 tyś. nowych przypadków tej choroby. Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu również są czynnikami ryzyka, ale uważa się je za nieco mniej istotne niż wirus brodawczaka.
Specjaliści są zgodni, że szczepienia są potężną bronią przeciwko HPV, ale mają jedną poważną wadę: mogą tylko zapobiegać, nie leczyć. Innymi słowy, nie działają przeciwko już obecnym infekcjom ani komórkom, które zostały przekształcone przez wirusa i weszły na drogę nowotworzenia. Z tego powodu zaleca się je głównie ludziom bardzo młodym, które nie są jeszcze narażone na przenoszony drogą płciową HPV, bo nie rozpoczęły współżycia.
- Nasze wyniki sugerują, że po 2045 zauważmy ogromną różnicę, jednak nawet do ok. 2033 roku dzięki szczepieniom uda się zapobiec prawie 100 przypadkom raka jamy ustnej i gardła każdego roku, a do 2045 roku liczba ta wzrośnie około dziesięciokrotnie - podsumowuje dr Zhang.


-
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Poszukują dentystów pracujących na kontrakcie
newsDENT -
Kurs samoobrony dla lekarzy. Odpowiedź na agresję pacjentów?
eduDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie