W ostatnich latach trwa dyskusja na temat pozyskiwania komórek macierzystych z zębów mądrości, by - w razie konieczności - móc je wykorzystać do terapii. Obecnie  już niektórzy amerykańscy chirurdzy stomatologiczni proponują pacjentom zakwalifikowanym do ekstrakcji ósemek, przechowanie usuniętych zębów mądrości jako źródła materiału regenerującego (do potencjalnego wykorzystania w leczeniu,  gdy terapie z udziałem komórek macierzystych staną się powszechnie dostępne). 

W Stanach Zjednoczonych tego typu usługę można opłacić w kilku laboratoriach. Zanim ósemka zostanie w nich zdeponowana, należy włożyć wyrwany ząb do specjalnego opakowania i jak najszybciej wysłać w odpowiednie miejsce. Może to zrobić albo chirurg wykonujący ekstrakcję, albo sam pacjent po zabiegu.

A oto jak wygląda przykładowa oferta i koszty laboratoriów prowadzących bank komórek macierzystych pozyskanych z trzecich zębów trzonowych.

National Dental Pulp Laboratory - przechowywanie i spreparowanie materiału - 599 dolarów, dodatkowy rok  przechowywania 99 dolarów, 20 lat przechowywania 2, 4 tys. dolarów.

Tooth Bank - przechowywanie przez rok i spreparowanie komórek macierzystych 599 dolarów, kolejny rok - 115 dolarów, magazynowanie przez 20 lat 1, 5 tys. dolarów.

Store-a-Tooth - przechowywanie i spreparowanie materiału kosztuje tu 850 dolarów, za kolejny rok przechowywania - 150 dolarów, magazynowanie przez 20 lat 1, 8 tys. dolarów, przez 50 lat 4 tys. dolarów, przechowywanie do śmierci klienta 6 tys. dolarów. Proponowane są także opcje magazynowania przez 3, 5 i 10 lat.

Więcej: teethremoval.com