PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RTG mało skuteczne w diagnostyce próchnicy u małych dzieci

Autor: nieck • Źródło: en
20-04-2021, 11:30
RTG mało skuteczne w diagnostyce próchnicy u małych dzieci Wzrokowa ocena zagrożenia próchnicą jest najskuteczniejsza w przypadku małych dzieci (fot. Pixabay)
W jednej trzeciej przypadków próchnicy, ocenianej na podstawie zdjęć rtg u dzieci w wieku przedszkolnym, diagnoza była chybiona.

Najczęstszym schorzeniem jamy ustnej jest próchnica zębów. W skali globalnej nieleczone ubytki w zębach mlecznych to problem blisko 500 milionów dzieci, co sprawia, że próchnica jest współcześnie najbardziej rozpowszechnioną chorobą przewlekłą w tej populacji.

Jak nie przeoczyć próchnicy  

Większość wytycznych klinicznych zaleca przy wykrywaniu próchnicy u małych dzieci wizualną ocenę uzębienia i zdjęcia rtg. Wynika to z założenia, że w czasie samego badania wzrokowego niektóre ubytki na powierzchni okluzyjnej i proksymalnej zębów tylnych mogą zostać pominięte.

Jednak dowody naukowe podważają skuteczność takiej połączonej strategii w diagnostyce próchnicy zębów mlecznych.  Z klinicznego punktu widzenia badanie wizualne przynosi więcej korzyści.  Okazuje się, że najczęstszym błędem przy diagnostyce na podstawie zdjęć rtg było przeoczenie, lub niedocenienie wczesnych zmian próchnicowych w porównaniu do diagnozy opartej na oględzinach uzębienia. 

W badaniu przeprowadzonym na University of São Paulo School of Dentistry porównano skuteczność metody wzrokowej oraz metody łączącej zdjęcia rtg i ocenę wizualną (w podobnie licznych grupach badanych małych dzieci). W sumie przeanalizowano 4383 powierzchni proksymalnych i  okluzyjnych  mlecznych trzonowców u 216 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. 

Dzieci, które nie wymagały leczenia stomatologicznego i te, u których wyleczono ubytki na początku trwania projektu badawczego, były monitorowane przez kolejne dwa lata.  Jeśli w ciągu tego okresu pojawiał się nowy ubytek, lub konieczność wymiany wypełnienia, uznawano to za niepowodzenie strategii diagnostycznej przyjętej na wstępie.

Próchnica niedoceniana, gdy ocena na podstawie zdjęć rtg 

Okazało się, że ocena zdjęć rentgenowskich zębów była często niedokładna. w W co trzecim przypadku prowadziła do innej decyzji dentysty co do postępowania niż ta, która była podejmowana jedynie w trakcie wzrokowego badania. W porównaniu do oceny wizualnej, radiologiczna diagnostyka próchnicy  zaniżała diagnozę i decyzję o leczeniu na około 26 proc. powierzchni zębów i zawyżała w około 5 proc. powierzchni zębów.

To stawia pod znakiem zapytania użyteczność radiologicznej diagnostyki, a zatem może być potrzebna rewizja wytycznych klinicznych związanych z diagnostyką próchnicy u małych dzieci, podkreślają autorzy pracy opublikowanej w BMC Oral Health. Ponadto zawsze należy brać pod uwagę  ekspozycję zębów na promieniowanie rentgenowskie. 

Równoczesna ocena wizualna i diagnostyka radiologiczna zmian próchnicowych u dzieci w wieku przedszkolnym może dawać więcej szkód niż korzyści, zatem w codziennej praktyce dentysta dziecięcy powinien polegać wyłącznie na ocenie wizualnej, napisała dr Laura Regina Pontes z katedry stomatologii dziecięcej na University of São Paulo School of Dentistry.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH