PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rozszerzoną rzeczywistością w dentofobię

ms
22-07-2019, 10:28
Rozszerzoną rzeczywistością w dentofobię OperaVR w akcji
Dentysta Bryan Laskin od kilku lat rozwija program wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w walce z dentofobią. Z coraz większymi sukcesami.

- Badania pokazują, że ponad 80 proc. dorosłych ma pewien rodzaj obaw przed wizytą u dentysty, 22 proc. z nich odkłada leczenie stomatologiczne z powodu lęku, a 10 proc. pacjentów za szelką cenę stara się unikać chodzenia - informuje Bryan Laskin powołując się na badanie Gallupa z 2016 r. - Niektórzy woleliby być uderzeni w twarz kijem basballowym niż otworzyć usta, zdając się na łaskę dentysty – uważa Bryan Laskin - propagator rozszerzonej rzeczywistości w gabinecie dentystycznym.

Technologia OperaVR to swoista sedacja bez igieł, podtlenku azotu i opioidów, technologia która zmniejsza niepokój i odczucia bólowe nawet o 60 proc.

Zakładając gogle pacjent przenosi się w świat wirtualny totalnego relaksu, jakkolwiek to by nie zabrzmiało w kontekście pobytu zestresowanej osoby w gabinecie dentystycznym.

Projekcja obrazów 3D aktywuje te części mózgu, które blokują impulsy odpowiedzialne za pojawienie się depresji. - W rzeczywistości wirtualnej przeciążamy uspokajającymi obrazami i dźwiękiem system sensoryczny, który następnie dezaktywuje części mózgu powodujące odczuwanie niepokoju i bólu – wyjaśnia Bryan Laskin

- Wszystko to może wydawać się swoistą potyczką z umysłem, rozproszeniem uwagi, ale w rzeczywistości istnieje fizjologiczny wymiar działania technologii – twierdzi dentysta i na dowód tej tezy pokazuje zdjęcia przedstawiające różne skany MRI obszarów mózgu pacjenta dotkniętego bólem. U osób korzystających z rozszerzonej rzeczywistości wyraźna jest różnica w funkcjonowaniu rejonów mózgu szczególnie aktywnych podczas stresu i bodźców bólowych - przekonuje propagator OperaVR.

Stosująca to rozwiązanie od dwóch lat Dee Dee Meevasin z Las Vegas podzieliła się taką oto anegdotą: miałam wykonać kilka implantów u lekarza ER, jednak nie mógł się zdecydować na zabieg, a to ze względu na strach przed implantacją. Zaproponowałam mu VR. Po godzinie powiedziałam, że zabieg został zakończony. Usłyszałam - skończyliśmy? Nawet nie wiedziałem.

Dotychczas z OperaVR skorzystało ponad 77 tys. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH