PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Różne kombinacje środków znieczulających potrzebne dla osób z problemami kardiologicznymi

Autor: nieck • Źródło: kan
21-11-2019, 10:56
Różne kombinacje środków znieczulających potrzebne dla osób z problemami kardiologicznymi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Potrzebne są różne techniki znieczulania dostosowane do potrzeb osób w starszym wieku z różnymi chorobami przewlekłymi, na przykład dla pacjentów kardiologicznych, dowodzą naukowcy z Tokyo Medical and Dental University oraz Kyushu Dental University.

W starzejącym się społeczeństwie choroby kardiologiczne są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności wśród seniorów. Szczególnie ważny jest zatem taki sposób znieczulania podczas zabiegów stomatologicznych, który nie powoduje gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi i tętna.

Japońscy naukowcy porównywali dwie różne kombinacje leków znieczulających miejscowo. Badanie objęło grupę 22 seniorów w wieku 65-86 lat, którzy mieli przejść co najmniej dwie ekstrakcje zębów trzonowych. W trakcie zabiegów usuwania zębów stosowano lidokainę z adrenaliną (2 proc. lidokaina z adrenaliną 1:80 000 (L+AD)) lub prylokainę z felypresyną (3 proc. prylokaina z 0,03 IU/mL felypresyny (P+FP)).

Po podaniu znieczulenia ciśnienie krwi i tętno były mierzone co 2,5 minuty przez okres 20 minut. U każdego pacjenta ekstrakcje odbywały się w odstępach pięciodniowych. Przy pierwszym zabiegu stosowano kombinację L+AD, przy następnej zaś P+FP, co pozwalało porównać ich wpływ na badane parametry u tej samej osoby.

Okazało się, że prylokaina z felypresyną powodowały wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia przez cały okres robienia pomiarów, podczas gdy lidokaina z adrenaliną powodowała wzrost ciśnienia tylko na samym początku zabiegu, które później utrzymywało się na stałym poziomie podczas trwania procedury.

Natomiast oba leki znieczulające powodowały wzrost tętna podczas każdego pomiaru i pod tym względem nie było pomiędzy tymi środkami istotnych różnic. 

Badacze sugerują, by podczas zabiegów stomatologicznych u starszych pacjentów z nadciśnieniem stosować lidokainę z adrenaliną, natomiast u tych, którzy mają podwyższone tętno - bardziej wskazana jest prylokaina z felypresyną.

Więcej: Anesthesia Progress

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   znieczulanie   choroby serca   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH