PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rola fluoru w profilaktyce próchnicy u dzieci

Autor: miro • Źródło: ms
12-07-2021, 11:52
Rola fluoru w profilaktyce próchnicy u dzieci Zasady higieny jamy ustnej u dzieci (fot. unsplash)
Komitet ekspertów towarzystw medycznych, stowarzyszeń i instytucji badawczych uzgodnił nowe, oficjalne zalecenia dotyczące zapobiegania próchnicy u dzieci poniżej szóstego roku życia. Zalecenia te mają podstawy naukowe i koncentrują się na codziennym życiu rodzin z małymi dziećmi. W szczególności wyjaśniają zastosowanie fluoru w profilaktyce próchnicy zębów.
  • Rodzice powinni ostrożnie i stopniowo wdrażać dziecko w mycie zębów, tak aby nie czuło ono tego wymogu jako uciążliwy obowiązek.

  • Ważne, aby pasty do zębów zawierające fluor i tabletki z fluorem nie były stosowane w połączeniu.

  • Nie można dopuścić, aby została przekroczona najwyższa ilość spożycia fluoru, która jest uważana za bezpieczną.

Pomimo zalewu informacji na temat właściwej profilaktyki stomatologicznej, rodzicom często nie jest łatwo znaleźć właściwą drogę. Bywa, że w gabinecie stomatologicznym opiekunowie dzieci słyszą jedno, a pediatra mówi drugie.

- Dzięki profilaktyce i edukacji Niemcy znajdują się w czołówce międzynarodowych rankingów zdrowia zębów dzieci - ale tylko wśród dwunastolatków. Niestety prawie połowa dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat jest nadal dotknięta próchnicą - mówi Annett Neukampf, konsultantka ds. opieki dentystycznej w Federalnym Stowarzyszeniu AOK (kasy zdrowia).

Cztery filary zapobiegania próchnicy zębów:
- zdrowa dieta;
- konsekwentne unikanie słodkich napojów w butelkach dla niemowląt i eliminowanie nawyku ciągłego ssania (próchnica butelkowa);
- zastosowanie fluoru;
- codzienne mycie zębów od wieku niemowlęcia w celu jak największej redukcji płytki nazębnej.

Zapobieganie próchnicy zębów: kluczowa rola fluoru

Oprócz ograniczania słodkich pokarmów i napojów oraz regularnego czyszczenia zębów, ważne jest stosowanie fluoru, bo ten odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy zębów. Fluor jest zalecany początkowo jako codzienna tabletka w połączeniu z witaminą D (w razie potrzeby z domieszką kilku kropli wody).

Po wyrznięciu się pierwszego zęba, zwykle około szóstego miesiąca życia, rodzice powinni podczas badania dziecka omówić z pediatrą lub dentystą, czy fluor ma być nadal stosowany w tabletkach czy już w pastach do zębów. Zalecana dawka fluoru oraz rodzaj aplikacji fluoru uzależnione są od wieku dziecka oraz spożycia fluoru z innych źródeł. Ważne jest, aby nie została przekroczona najwyższa ilość spożycia, która jest uważana za bezpieczną. Oto zalecenia dla dzieci od urodzenia do końca szóstego roku życia.

Niemowlęta do pierwszego zęba (około szóstego miesiąca)
Niemowlęta powinny otrzymywać jedną tabletkę z fluorem i witaminą D (0,25 mg fluoru i 400 do 500 j.m. witaminy D) dziennie aż do wyrznięcia się pierwszego zęba mlecznego.

Z dzieckiem bezwzględnie do dentysty

Dzieci od pierwszych zębów mlecznych do 12. miesiąca życia
Rodzice powinni uzyskać fachową poradę i praktyczne szkolenie w ramach dentystycznych i pediatrycznych badań (wczesną diagnostykę i porady w zakresie higieny jamy ustnej, żywienia przyjaznego zębom, prawidłowego dozowania pasty do zębów zawierającej fluor).

Rodzice powinni ostrożnie i stopniowo wdrażać dziecko w mycie zębów, tak aby nie czuło ono tego wymogu jako uciążliwy obowiązek, a traktowało zabieg jako oczekiwaną zabawę. Ważne, aby pasty do zębów zawierające fluor i tabletki z fluorem nie były stosowane w połączeniu.

Wariant 1
Szczotkuj zęby do dwóch razy dziennie:
 - całkowicie bez pasty do zębów,
- bez pasty do zębów, która zawiera fluor.

Uzupełnieniem jest codzienne podawanie tabletki, która dostarcza fluoru i witaminy D (wartość orientacyjna: 400 do 500 j.m. witaminy D i 0,25 mg fluoru).

Wariant 2
Myj zęby dzieci pastą do zębów zawierającą fluor (ale tylko w rozmiarze ziarna ryżu!) plus tabletka z witaminą D raz dziennie (wartość orientacyjna: 400 do 500 j.m.).

Mycie zębów wspólnie z dziećmi

Dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy
Zęby dziecka należy myć dwa razy dziennie pastą z fluorem wielkości ziarna ryżu.

Rodzice myją zęby z dzieckiem.

Rodzice powinni stosować pastę do zębów w odpowiedniej dawce, aby uniknąć nadmiernego jej spożycia. Wartość orientacyjna: 1000 ppm fluoru.

W badaniach pediatrycznych oraz we wczesnej diagnostyce stomatologicznej między 13. a 24. miesiącem życia rodzice powinni otrzymać fachową poradę i praktyczne przeszkolenie: w zakresie higieny jamy ustnej, żywienia przyjaznego zębom, starannej pielęgnacji zębów i prawidłowego dawkowania past do zębów zawierających fluor.

Dzieci od drugiego. do szóstego roku życia
Zęby dziecka powinny być szczotkowane dwa razy dziennie - porcją pasty wielkości grochu (wartość orientacyjna: 1000 ppm fluoru).

Rodzice myją zęby razem z dziećmi, w razie potrzeby mogą pomóc pociechom. Ponadto w przedszkolu szczotkuje się zęby pastą do zębów zawierającą fluor. W celu uniknięcia nadmiernego wchłaniania fluoru, pasta do zębów powinna być nakładana na szczoteczkę w odpowiedniej ilości przez rodziców lub opiekunów w przedszkolu.

W tym przedziale wiekowym rodzice i dziecko powinni otrzymać porady i praktyczne przeszkolenie w zakresie pediatrycznych i stomatologicznych badań przesiewowych oraz stomatologicznej profilaktyki grupowej.

Tematyka: higiena jamy ustnej, żywienie przyjazne zębom, pielęgnacja zębów i prawidłowe dawkowanie pasty do zębów zawierającej fluor.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH