Uczestnicy badania zgodnie zaznaczali „uśmiech” jako najważniejszą cechę fizyczną, od której zależy pierwsze wrażenie, ale tylko 46 proc. była zadowolona z wyglądu własnych zębów. Ponadto 9 na 10 rodziców twierdziło, że korekta wady zgryzu jest ich najwyższym priorytetem wśród różnego typu finansowych inwestycjach w przyszły sukces własnych dzieci.

Wśród wielu przyczyn tak wielkiego znaczenia idealnego uśmiechy wymieniano:
- poczucie pewności siebie 59 proc.
- fizyczna atrakcyjność 55 proc.
- zdrowie 45 proc.
- lepsza ocena przez innych 24 proc.
- ułatwienie kariery zawodowej 20 proc.

Tyle że ci sami respondenci nie starali się dowiadywać zbyt szczegółowo na temat różnych opcji leczenia ortodontycznego, jakie ich dziecku jest potrzebne. Mało tego, mimo że leczenie ortodontyczne jest bardzo drogie, to respondenci często poświęcali więcej czasu na zorganizowanie przyjęcia urodzinowego swojemu dziecku niż na badanie możliwości jego leczenia. Aż 65 proc. rodziców przeznaczyło na wybór lekarza ortodonty i leczenie nie więcej jak trzy godziny,  zaś 20 proc. uporało się z tym wyborem w mniej niż godzinę.  

Byli i tacy - aż  70 proc. respondentów (pacjentów dorosłych i rodziców dzieci wymagających leczenia ortodontycznego), którzy przyznawali, że biorą pod uwagę zakup aparatu typu aligner prosto od producenta i nie widzi potrzeby wizyty u ortodonty czy dentysty.

Ormco stworzył portal healthysmileiq.com, by edukować ludzi, że nie każdego typu leczenie, prowadzone jest tymi samymi metodami, informacje tam zamieszczane miały też na celu obalanie rozpowszechnionych mitów na temat korygowania wad zgryzu.

Efekty leczenia ortodontycznego zależą od samego lekarza, typu aparatu ortodontycznego jaki zostanie zastosowany. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że nie wszyscy ortodonci stosują te same metody leczenia, a te narzuca też sama wada zgryzu. Ponadto portal ma im uświadamiać oczywistą prawdę, że ortodonci bardzo długo się uczą i przechodzą intensywne szkolenia, które pozwalają im potem skutecznie leczyć i uzyskiwać optymalne wyniki terapii. 

Więcej: DentistryToday.com