PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Reumatoidalne zapalenie stawów źle wpływa na zęby. Opublikowano wyniki nowych badań

Autor: nieck • Źródło: BMC Oral Health/infoDENT24.pl
02-01-2023, 09:45
Reumatoidalne zapalenie stawów źle wpływa na zęby. Opublikowano wyniki nowych badań Problemy ze zdrowiem jamy ustnej pacjentów z RZS Fot. Shutterstock
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów częściej muszą odwiedzać dentystę. Z badań przeprowadzonych na blisko 15 tys. osób wynika, że chorzy z RZS mają zwiększone ryzyko próchnicy zębów, oraz problemy z dziąsłami, jak donosi BMC Oral Health.
  • Pacjenci chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów częściej mają problemy stomatologiczne niż osoby niecierpiące na tę chorobę, informuje BMC Oral Health
  • RZS wiąże się z większą częstotliwością próchnicy zębów, chorób dziąseł oraz owrzodzenia jamy ustnej
  • Z badania przeprowadzonego na blisko 15 tys. osób wynika, że w skali roku pacjenci z RZS odbywają średnio 2,7 wizyty u dentysty rocznie, w porównaniu do 1,8 wizyty w przypadku osoby ze zdrowymi stawami

Pacjent z chorymi stawami częściej na fotelu dentysty

Przeprowadzono analizę częstotliwości korzystania ze świadczeń stomatologicznych przez osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów oraz osoby nie mające tego problemu zdrowotnego. Badanie objęło  ok. 1,3 tys. pacjentów z nowo zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz ponad 13,3 tys. osób bez RZS w okresie od stycznia 2000 do grudnia 2012, uwzględniono takie cechy jak wiek oraz płeć. 

Częstość wizyt stomatologicznych wśród chorych na reumatoidalne zapalenie stawów była większa, wyniosła 2,67 wizyt rocznie w porównaniu do 1,78  w grupie pacjentów ze zdrowymi stawami.

Pacjent z RZS. Problemy stomatologiczne

Pacjenci z RZS częściej niż osoby zdrowe mieli problemy z:

  • próchnicą zębów,
  • zapaleniem miazgi,
  • zapaleniem dziąseł,
  • zapaleniem przyzębia,
  • owrzodzeniem jamy ustnej,
  • zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego.

Ta zależność była szczególnie wyraźna u kobiet, jak informują naukowcy z Dalin Tzu Chi Hospital na Tajwanie, na łamach BMC Oral Health.

Co ważne, pacjenci z pierwotną diagnozą zespołu Sjögrena zostali wykluczeni z tego badania, ponieważ zespół Sjögrena jest silnym czynnikiem ryzyka rozwoju próchnicy. Jednak osoby biorące udział w badaniu mogły mieć wtórny zespół Sjögrena, zaś zmniejszone wydzielanie śliny może być wspólnym czynnikiem ryzyka dla RZS i chorób stomatologicznych, podkreślają  badacze.

- Zarówno reumatolodzy, jak i dentyści powinni regularnie oceniać stan zdrowia jamy ustnej u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, podsumowują naukowcy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH