PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Rękawiczki naprawdę jednorazowego użytku

Autor: Jerzy Szydziak • Źródło: jsz
03-10-2013, 10:59
Rękawiczki naprawdę jednorazowego użytku Rękawiczki naprawdę jednorazowego użytku
Te rękawiczki funkcjonalnie nie różnią się niczym od powszechnie używanych w gabinetach dentystycznych. Mają jednak jedną cechę, która wyróżnia je spośród dotychczas stosowanych w medycynie. Nie można ich założyć ponownie, a to dlatego, że nie sposób je zdjąć bez zniszczenia.
Twórcy naprawdę jednorazowych rękawiczek: Park Bomin, Jung Sumi oraz Chu Yeunho otrzymali nagrodę Red Dot Design przyznawaną przez międzynarodowe jury za unikatowe podejście do powszechnie stosowanych produktów.

Rękawiczki, autorstwa trójki projektantów o japońskim rodowodzie, wyposażone są w uchwyt, który ułatwia, a precyzyjnie ujmując - umożliwia natychmiastowe zdjęcie je z dłoni. Uchwyt ma tę specyfikę, że jego pociągnięcie niszczy strukturę rękawiczki, która nie nadaje się do ponownego użytku.

Jak zwykle nietuzinkowo myślący Japończycy zdołali zauważyć, że pokusa ponownego używania „jednorazowych" rękawiczek jest zbyt silna, aby zjawisko to wyeliminować apelami. Tymczasem zakażenia powodowane niewłaściwym użytkowaniem rękawiczek w gabinetach lekarskich powodują istotne straty dla gospodarki.

Laureaci Red Dot Design utrzymują, że każde zdjęcie rękawiczki (nawet tej, która nie miała kontaktu z ciałem pacjenta) i ponowne jej założenie - wiąże się z podwyższonym ryzykiem zarówno dla osób leczących, jak i leczonych.

Pytanie tylko czy z natury jednorazowe rękawiczki zwyciężą walkę o klienta z nominalnie jednorazowymi rękawiczkami, które przecież w razie potrzeby mogą służyć nieco dłużej niż powinny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   higiena stomatologiczna   Red Dot Design  

POLECAMY W SERWISACH