•  Grube dziąsło jest odporne na recesję dziąseł i szybki rozwój chorób przyzębia, podczas gdy cienkie i miękkie dziąsło wykazuje dużą podatność na problemy
  • Naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje. Zwartość tkanki dziąsła wpływa na właściwości fibroblastów, czyli komórek które pomagają wytwarzać włókna utrzymujące zęby w miejscu
  • Z badań przeprowadzonych w Japonii wynika, „miękkie” dziąsło wykazuje większą skłonność do stanów zapalnych 

Właściwości dziąsła. Grube bardziej odporne na choroby 

Od właściwości dziąseł zależą  rokowania w leczeniu zachowawczym, protetycznym i implantologicznym. Z obserwacji lekarzy dentystów wynika, że grube dziąsło jest odporne na recesję dziąseł i szybki rozwój chorób przyzębia, podczas gdy cienkie i miękkie dziąsło wykazuje dużą podatność na patologiczne zmiany. Jednak podstawowe mechanizmy biologiczne odpowiedzialne za te właściwości, tzw. fenotyp dziąseł nie zostały jeszcze wyjaśnione.

Fibroblasty są dominującymi komórkami w tkance łącznej dziąseł i odgrywają ważną rolę w  utrzymaniu dziąseł, naprawie i regeneracji tej tkanki miękkiej.

Mocowanie zębów nie tylko w kości. Stan dziąsła ma znaczenie

Zdrowe zęby mocno tkwią w dziąsłach m.in. dzięki włóknom, które łączą ząb z dziąsłem.  Grupa naukowców z Tohoku University w Japonii odkryła, że ​​sztywność dziąseł wpływa na właściwości fibroblastów dziąsłowych,  komórek biorących udział w produkcji włókien utrzymujących zęby. Poziom sztywności dziąseł wpływa także na prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego i trudności w formowaniu się włókien dziąseł, dowodzi badanie, z którego raport ukazał się w Scientific Reports.  

Zespół naukowców z Tohoku University w Japonii odkrył, że poziom sztywności dziąseł wpływa na właściwości fibroblastów dziąseł. To z kolei przekłada się na prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego dziąseł oraz utrudnienia tworzenia się włókien utrzymujących zęby.

 Recesja dziąseł. Groźny dla zębów proces 

Osoby, których dziąsła wykazują mniejszą sztywność, są bardziej podatne na wystąpienie recesji dziąsłowych, procesu powodującego cofanie się linii dziąsła i odsłanianie korzeni zębów.

Do recesji dziąseł może prowadzić wiele czynników: 

  • zła higiena jamy ustnej - zalegająca na zębach płytka bakteryjna z czasem zamienia się w kamień nazębny, który jest główną przyczyną stanów zapalnych i chorób dziąseł,
  • zbyt silne szczotkowanie twardą szczoteczką,
  • palenie tytoniu, powoduje gorsze ukrwienie dziąseł i szybszy rozwój stanów zapalnych,
  • wady zgryzu - krzywe lub nieprawidłowo ustawione w łuku zęby (np. stłoczone, a także zbyt dowargowo wychylone) wywierają nacisk na dziąsła i kości szczęk,
  • bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami.

W badaniu japońskich naukowców po raz pierwszy sztywność dziąseł została powiązana z reakcjami biologicznymi. Fibroblasty co prawda, odgrywają istotną rolę w procesach regeneracji i gojeniu dziąseł, ale produkują również różnego rodzaju cząsteczki zapalne degradujące tkanki, które niszczą włókna dziąsłowe. Ponadto fibroblasty są związane z odpowiedzią immunologiczną na patogeny.

Naukowcy stworzył sztuczne środowisko hodowlane, które symulowało dziąsło o różnej spoistości – „miękkie” lub „twarde”, w którym hodowano ludzkie fibroblasty dziąsłowe. Okazało się, że poziom sztywności imitujący „twarde” dziąsło aktywował w fibroblastach dziąsłowych wewnątrzkomórkowy system przeciwzapalny, który zapobiegał stanom zapalnym. Natomiast poziom sztywności symulujący „miękkie” dziąsło tłumił mechanizmy przeciwzapalne fibroblastów. Zwiększało to prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego i ograniczało syntezę kolagenu.

Po raz pierwszy, wyjaśniono biologiczne mechanizmy, regulujące właściwości dziąseł. Te wyniki mogą stanowić punkt wyjścia dla badań nad zaawansowanymi biomateriałami pomagającymi w leczeniu stanu zapalnego tkanek miękkich, podsumowują autorzy badania.