PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rany dziąseł na starość goją się wolniej. Wiadomo dlaczego

Autor: nieck • Źródło: Faseb Journal
25-07-2022, 12:34
Rany dziąseł na starość goją się wolniej. Wiadomo dlaczego Badania procesu gojenia się ran Fot. Shutterstock
Rany w jamie ustnej goją się szybciej niż w innych miejscach ciała. Ustalenie biologicznych podstaw mechanizmu tego procesu daje szansę na nowe leki skuteczniejsze w leczeniu trudno gojących się ran. Odkryto cząsteczkę, która odpowiada za spowolnienie gojenia u starszych osób.
  • Gojenie  miękkich tkanek nigdzie w ciele nie przebiega tak szybko jak w jamie ustnej. Za to tempo odpowiada m.in peptyd histatyna-1  
  • Odkryto nową cząsteczkę - proteazę TMPRSS11a, która  sprawia, że regeneracja zranionego miejsca przebiega wolniej w starszym wieku. To także pozwala na szybszy rozwój chorób przyzębia
  • Badania naukowe wyjaśniające mechanizm procesu gojenia się wyznaczają  kierunek prac nad nowymi lekami stosowanymi na rany

Cząsteczka z ludzkiej śliny. Przyspiesza gojenie ran

Nie przypadkiem, gdy kaleczymy się w palec odruchowo wkładamy go do ust. Ślina ma świetne właściwości gojące. Wyizolowano  składnik śliny - peptyd histatynę-1, który za tę jej właściwość odpowiada.

Histatyna-1 stymuluje angiogenezę (czyli tworzenie się naczyń krwionośnych) - proces o kluczowym znaczeniu w gojeniu się ran, na równi z angiogenezą  peptyd ten steruje też nie mniej ważnymi dla tempa regeneracji uszkodzonego miejsca adhezją i migracją komórek. To odkrycie  naukowców z Institute for Research in Dental Sciences na University of Chile w Santiago.  

 -Lepsze zrozumienie biologicznych podstaw różnic w procesie gojenia między jamą ustną a skórą pozwoli opracować lepsze terapie wspomagające gojenie się tkanek w różnych częściach organizmu, podkreśla w  prof. Vicente A. Torres w pracy opublikowanej w FASEB Journal.

Starzenie się przyspiesza choroby dziąseł 

Gojenie się ran na skórze, ale i w jamiej ustnej spowalnia z wiekiem. Ta obserwacja skłoniła zespół z Chile do dalszych badań. Porównywali cząsteczki zawarte w próbkach  tkanki pobranej od pacjentów - wolontariuszy z okolicy zębów trzonowych. Osoby te różne grupy wiekowe  od 18 do 70 r. ż. Pobierano też próbki skóry od modeli zwierzęcych.

Badacze ustalili że wolniejszy proces gojenia się może być przynajmniej w części spowodowany wadliwą migracją komórek. Wyizolowane z próbek dziąseł fibroblasy , wolniej migrują do miejsca zranionego, jeśli pochodziły od osób starszych w porównaniu z fibroblastami uzyskanymi od młodych dawców. Czynnikiem odpowiedzialnym jest nowa, związana z wiekiem,  proteaza TMPRSS11a, informują w Faseb Journal.

Ilość TMPRSS11a w tkance dziąseł zwiększa się wraz z wiekiem i zakłóca sprawną  migrację komórek, czyli jeden z kluczowych elementów reakcji  organizmu, który jest uruchamiany, by  gojenie się rany przebiegło skutecznie.

Grupa prof. Torresa obecnie pracuje nad nowymi materiałami i implantami, które będą pomagać w gojeniu się ran.

źródło: Faseb Journal

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
choroby dziąseł   paradontoza   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH