Rak jamy ustnej w natarciu

- Podczas pandemii mniej pacjentów odwiedza dentystę, to poza rozwojem próchnicy i chorób dziąseł także innego typu zagrożenie - rak jamy ustnej diagnozowany jest na późniejszym etapie.
- Rak jamy ustnej to częściej problem mężczyzn (ponad 70 proc. przypadków) niż kobiet.
- Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów choroba stanowi 3,5 proc. wszystkich nowotworów diagnozowanych wśród mężczyzn i 1,4 proc. - wśród kobiet.
Śmiertelność pacjentów z rakiem jamy ustnej jest wysoka, ponieważ nowotwory te są najczęściej wykrywane na późnym etapie. Wielu pacjentów, którym udało się pokonać chorobę, cierpi na długotrwałe problemy, z powodu poważnego zniekształcenia twarzy, ma trudności z jedzeniem i mówieniem.
Lawinowy wzrost zachorowań na raka jamy ustnej
Na całym świecie rośnie liczba przypadków nowotworów jamy ustnej, warg i gardła. Rak jamy ustnej może być całkowicie uleczalny, gdy zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie.
– W Polsce zachorowalność na nowotwory jamy ustnej, warg i gardła w ciągu ostatniej dekady wzrosła aż o 25 proc. Na 100 tys. mężczyzn, co roku w kraju notuje się już ok. 16 zachorowań. Pośród kobiet ten wskaźnik jest trzykrotnie niższy, wynosi niecałe 6 osób na 100 tys., ale i tak jest zdecydowanie za wysoki – mówi lek. stom. Ewa Kopacz z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji w Warszawie, cytowana przez dziennik.pl.
Pandemia COVID-19, zwłaszcza w 2020 r., znacznie ograniczała funkcjonowanie praktyk dentystycznych. Stąd poważne obawy, że wiele osób z wczesnymi stadiami raka jamy ustnej pozostaje niezdiagnozowanych. Regularne przeglądy stomatologiczne i wizyty u lekarza rodzinnego to główne sposoby rozpoznawania wczesnych stadiów raka jamy ustnej. Niestety w czasie I i II fali COVID-19 aż 41 proc. Polaków zrezygnowało z wizyty u stomatologa – wynika z badań pracowni Zymetria dla Medicover Stomatologia.
Pandemiczna luka diagnostyczna
Ta niższa frekwencja pacjentów odbiła się w widoczny sposób na liczbie skierowań na konsultacje onkologiczne, które wystawione zostały przez lekarzy dentystów. Ich liczba w 2020 r., w porównaniu do 2019 r., wyraźnie się zmniejszyła. Co prawda obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym osłabły, ale nadal istnieje grupa pacjentów, która u stomatologa nie była blisko dwa lata.
– Mierzymy się z dwoma bardzo niepokojącymi zjawiskami. Z jednej strony, w ostatnich dwóch, pandemicznych latach obserwujemy coraz wyraźniej spadek wykrywalności nowotworów jamy ustnej, warg i gardła. Z drugiej, rośnie liczba przypadków, w których pacjenci zwlekający z wizytami pojawiają się teraz z zaawansowanymi zmianami - mówi dentystka.
Według informacji Krajowego Rejestru Nowotworów, nowotwory jamy ustnej, gardła i warg przybierają różne postaci. Wśród mężczyzn najczęściej obserwuje się zmiany nowotworowe na migdałkach, dnie jamy ustnej, języku, części krtaniowej gardła i śliniankach przyusznych. Rzadziej na podniebieniu czy dziąśle. U kobiet obserwuje się natomiast częściej raka języka, dna jamy ustnej, ślinianki przyusznej. Aż w 95 proc. przypadków nowotwory jamy ustnej to raki płaskonabłonkowe. Rzadko natomiast występują raki gruczołowe.
Diagnostyka raka jamy ustnej jest skomplikowana. Dlatego tak duże znaczenie ma poddawanie się regularnym, minimum raz na pół roku, przeglądom u dentysty. Dotyczy to szczególnie osób palących papierosy.

-
Kto chce poprowadzić gabinet stomatologiczny w szkole
newsDENT -
Mariusz Duda uhonorowany za zasługi dla polskiej stomatologii
newsDENT -
Dentyści na WOŚP. Oferty dla pacjentów i … dentystów
lifeDENT -
Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT -
LDEK już 7 lutego 2023 r. Ważne tradycyjne dokumenty tożsamości
eduDENT -
Tak powinny wyglądać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Wskazania dla stomatologii
lexDENT -
Kiedy będzie obradowała Komisja Stomatologiczna NRL w 2023 r.
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych
lexDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Pacjenci mają najwięcej uwag do ginekologii i stomatologii. Raport Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Spytkowice- Podhale, małopolskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie