Rak jamy ustnej w natarciu

- Podczas pandemii mniej pacjentów odwiedza dentystę, to poza rozwojem próchnicy i chorób dziąseł także innego typu zagrożenie - rak jamy ustnej diagnozowany jest na późniejszym etapie.
- Rak jamy ustnej to częściej problem mężczyzn (ponad 70 proc. przypadków) niż kobiet.
- Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów choroba stanowi 3,5 proc. wszystkich nowotworów diagnozowanych wśród mężczyzn i 1,4 proc. - wśród kobiet.
Śmiertelność pacjentów z rakiem jamy ustnej jest wysoka, ponieważ nowotwory te są najczęściej wykrywane na późnym etapie. Wielu pacjentów, którym udało się pokonać chorobę, cierpi na długotrwałe problemy, z powodu poważnego zniekształcenia twarzy, ma trudności z jedzeniem i mówieniem.
Lawinowy wzrost zachorowań na raka jamy ustnej
Na całym świecie rośnie liczba przypadków nowotworów jamy ustnej, warg i gardła. Rak jamy ustnej może być całkowicie uleczalny, gdy zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie.
– W Polsce zachorowalność na nowotwory jamy ustnej, warg i gardła w ciągu ostatniej dekady wzrosła aż o 25 proc. Na 100 tys. mężczyzn, co roku w kraju notuje się już ok. 16 zachorowań. Pośród kobiet ten wskaźnik jest trzykrotnie niższy, wynosi niecałe 6 osób na 100 tys., ale i tak jest zdecydowanie za wysoki – mówi lek. stom. Ewa Kopacz z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji w Warszawie, cytowana przez dziennik.pl.
Pandemia COVID-19, zwłaszcza w 2020 r., znacznie ograniczała funkcjonowanie praktyk dentystycznych. Stąd poważne obawy, że wiele osób z wczesnymi stadiami raka jamy ustnej pozostaje niezdiagnozowanych. Regularne przeglądy stomatologiczne i wizyty u lekarza rodzinnego to główne sposoby rozpoznawania wczesnych stadiów raka jamy ustnej. Niestety w czasie I i II fali COVID-19 aż 41 proc. Polaków zrezygnowało z wizyty u stomatologa – wynika z badań pracowni Zymetria dla Medicover Stomatologia.
Pandemiczna luka diagnostyczna
Ta niższa frekwencja pacjentów odbiła się w widoczny sposób na liczbie skierowań na konsultacje onkologiczne, które wystawione zostały przez lekarzy dentystów. Ich liczba w 2020 r., w porównaniu do 2019 r., wyraźnie się zmniejszyła. Co prawda obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym osłabły, ale nadal istnieje grupa pacjentów, która u stomatologa nie była blisko dwa lata.
– Mierzymy się z dwoma bardzo niepokojącymi zjawiskami. Z jednej strony, w ostatnich dwóch, pandemicznych latach obserwujemy coraz wyraźniej spadek wykrywalności nowotworów jamy ustnej, warg i gardła. Z drugiej, rośnie liczba przypadków, w których pacjenci zwlekający z wizytami pojawiają się teraz z zaawansowanymi zmianami - mówi dentystka.
Według informacji Krajowego Rejestru Nowotworów, nowotwory jamy ustnej, gardła i warg przybierają różne postaci. Wśród mężczyzn najczęściej obserwuje się zmiany nowotworowe na migdałkach, dnie jamy ustnej, języku, części krtaniowej gardła i śliniankach przyusznych. Rzadziej na podniebieniu czy dziąśle. U kobiet obserwuje się natomiast częściej raka języka, dna jamy ustnej, ślinianki przyusznej. Aż w 95 proc. przypadków nowotwory jamy ustnej to raki płaskonabłonkowe. Rzadko natomiast występują raki gruczołowe.
Diagnostyka raka jamy ustnej jest skomplikowana. Dlatego tak duże znaczenie ma poddawanie się regularnym, minimum raz na pół roku, przeglądom u dentysty. Dotyczy to szczególnie osób palących papierosy.

CZYTAJ TAKŻE:
» Dentystka pracuje we własnej spółce. ZUS, taka umowa jest nieważna. Co na to sąd?
lexDENT» Rak częściej atakuje mężczyzn. Dlaczego? Ustalenia naukowców
techDENT» Stomatologiczny kryzys. Do dentysty nie sposób się dostać
newsDENT» Coraz trudniej walczyć z gruźlicą. Bakterie lekkoporne w przewadze
newsDENT
-
Umiejętności zawodowe lekarzy. Co się zmieni. Analiza
lexDENT -
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
NFZ w Łodzi ogłasza 22 konkursy na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Ser czy mleko? Co bardziej hamuje próchnicę zębów
lifeDENT -
104 przypadki małpiej ospy w Polsce. Dentysta może dostrzec pierwsze objawy choroby
newsDENT -
Szczepienia medyków czwartą dawką przeciw COVID-19. Od 17 sierpnia
newsDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
ZUS odmawia dentystce pracy na swoim. Sąd Najwyższy oponuje
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT -
Jakie minimalne wynagrodzenie dla asystentek stomatologicznych. Są kontrowersje
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Bogatynia, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie