PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Radiowizjografia - rentgen z dużym marginesem bezpieczeństwa

08-03-2013, 00:04
Radiowizjograf - rentgen z dużym marginesem bezpieczeństwa (foto: sxc.hu)
Radiowizjograf - rentgen z dużym marginesem bezpieczeństwa (foto: sxc.hu)
Współczesne radiowizjografy są bezprzewodowe (działają w technologii Wi-Fi). Niektóre modele znakomicie współpracują z urządzeniami iPod oraz iPhone. Przy czym jakość uzyskiwanych obrazów nie odbiega od otrzymywanych w oparciu o systemy przewodowe.

Jeden z producentów radiowizjografów zapewnia, że niezależnie od systemu przesyłu danych rozdzielczość obrazu jest wystarczająco wysoka i wynosi 20 lp/mm, przy rozmiarach pikseli 18,5 19,0 mikronów.

Radiowizjografia pozwala m.in. na precyzyjną ocenę długości kanału zęba, określenie jaka jest gęstość kości, analizę poprawności wypełnienia kanału. W ten sposób eliminuje się na przykład ryzyko niepełnego oczyszczenia kanału. Możliwość wyskalowania ważnych dla dentysty fragmentów obrazu jest istotna w procesie należytego diagnozowania stanu uzębienia (realne jest np. wykrycie wczesnego stadium próchnicy).

Ceny radiowizjografów zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, a zbliżają nawet do poziomu 40 tys. zł. Przy zakupie ważna jest oczywiście cena, ale warto zwrócić uwagę na rozdzielczość realną sprzętu (a nie teoretyczną, która jest często podawana). Tańsze urządzenia zapewniają rozdzielczość na poziomie 12 pl/mm, droższe przekraczają 20 pl/mm. Nie bez znaczenia dla jakości obrazu jest także rozmiar pikseli (od 12 do 20 mikronów).

Wewnątrzustna radiografia cyfrowa oparta na skanerze jest systemem, który nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Jedną z zalet radiowizjografu powinna być jego odporność na niezadowalające warunki naświetlania, czy wręcz błędy popełnione przez niedoświadczonego operatora podczas skanowania.

Urządzenia tego typu są szybkie w działaniu i łatwe w obsłudze (praktycznie sprowadza się to do uruchamiania jednego przycisku). Odczyt jest w pełni automatyczny i trwa zaledwie kilka sekund. Proces skanowania może przebiegać niemal w sposób ciągły (zdjęcie za zdjęciem). Sprzedawane urządzenia z reguły wyposażone są w zestaw dwóch, trzech czujników o różnych rozmiarach.

Skanery są niewielkich gabarytów, dzięki czemu można umieścić je w zasadzie w dowolnym miejscu, na przykład w pobliżu unitu. Jest to możliwe także dlatego, że praca aparatury nie stanowi zagrożenia dla osób pozostających w jej pobliżu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   rtg   sprzęt stomatologiczny   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH