PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Radiacyjna metoda sterylizacji jednorazowych masek ochronnych

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
21-05-2020, 07:52
Radiacyjna metoda sterylizacji jednorazowych masek ochronnych Maseczka maseczce nie równa (foto: pixabay)
Czy typowe maski jednorazowe z włókniny polipropylenowej mogą być - w razie potrzeby - sterylizowane i używane wielokrotnie?

Prace nad radiacyjną metodą sterylizacji masek ochronnych prowadzili m.in. naukowcy z Politechniki Łódzkiej prof. Izabella Krucińska z Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych oraz prof. Piotr Ulański z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej.

Międzynarodowa grupa naukowców, wśród których są profesorowie z Politechniki Łódzkiej, bada czy napromienienie ma istotny wpływ zarówno na strukturę i budowę chemiczną materiału filtrującego, jak i na najważniejsze właściwości użytkowe włókniny i gotowych masek, czyli opór oddychania i penetrację aerozolu oleju parafinowego, zgodnie z odpowiednimi normami.

Prowadzono też obserwacje wpływu napromieniania na kolor, zapach i właściwości mechaniczne badanych materiałów.

Sprawdzono również czy właściwości włókniny i maseczek nie zmieniają się podczas przechowywania po napromienieniu.

Zauważono, że napromieniowanie wiązką przyspieszonych elektronów prostych masek typu chirurgicznego lub włókniny polipropylenowej typową dawką sterylizacyjną nie prowadzi do zauważalnych zmian strukturalnych i chemicznych. Napromienianie nie powoduje również istotnego pogorszenia właściwości użytkowych.

Zwykłe maski ochronne mogą być zatem sterylizowane radiacyjnie przy użyciu wiązki elektronów. - Oczywiście do tego wniosku należy podchodzić ostrożnie, ponieważ na wynik napromieniowania może wpływać wiele czynników. Rozważając sterylizację dla masek konkretnego typu w określonych warunkach, należy przeprowadzić testy w celu sprawdzenia przydatności tej techniki w danym przypadku – podkreślają naukowcy.

W odróżnieniu od badanych zwykłych masek, bardzo zaawansowane maski spełniające wymagania klasy FFP2/N95 niestety tracą po części swoje zdolności do filtrowania aerozoli i z tego względu sterylizacja radiacyjna takich specjalistycznych masek jest problematyczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sterylizacja   maseczki higieniczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH