PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Psychoterapia próchnicy

Autor: nieck • Źródło: kan
31-10-2018, 08:57
Psychoterapia próchnicy Psychoterapeuta może skutecznie wspierać leczenie stomatologiczne (fot. pixabay)
Czy psycholog może skutecznie walczyć z chorobami jamy ustnej? Na przykład u nastolatków, nie mających dobrych nawyków higienicznych? Naukowcy próbują różnych sposobów, by osiągnąć cel, czyli skuteczną profilaktykę próchnicy.

W Szwecji próbowano ustalić na ile wsparcie psychologa poprawia skuteczność opieki stomatologicznej. W badaniu wzięło udział 135 pacjentów z wysokim ryzykiem próchnicy, w wieku 18-25 lat. Połowę pacjentów poddano terapii behawioralnej, która miała zmienić ich nastawienie do higieny jamy ustnej. Okazało się, że wprowadzenie psychoterapii niemal natychmiast dało pozytywne wyniki. Uczestnicy eksperymentu zaczęli częściej i lepiej czyścić zęby, opowiadała o swoim badaniu psycholog dr Ulla Wide z University of Gothenburg Institute of Odontology w Szwecji.

Niecodzienny sposób na próchnicę
Dentyści potrzebują skutecznych metod, które pomogą im zmienić złe nawyki higieniczne pacjentów, tymczasem nauka niewiele do tej pory może im pomóc, pisała dr Wide.

Celem jej badanie było sprawdzenie, na ile terapia akceptacji i zaangażowania, prowadzona przez psychologa w warunkach gabinetu stomatologicznego może pomóc w zmianie nawyków młodym dorosłym pacjentom, mającym problemy z zachowaniem dobrej higieny jamy ustnej. Terapia akceptacji i zaangażowania jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie,  jako dodatkowe narzędzie w leczeniu przewlekłego bólu oraz uzależnień. 

Na wstępie założono, że nawet krótkotrwała interwencja psychologa może poprawić jakość szczotkowania zębów, nitkowania oraz korzystanie z wykałaczek stomatologicznych i produktów zawierających fluor. Okazało się, że takie działanie może być o wiele bardziej skuteczne niż  standardowe informacje, przekazywane przez dentystę. Badanie prowadzone przez dr Wide jest fragmentem większego projektu, mającego za zadanie ocenę skutków psychoterapii na występowanie próchnicy, chorób dziąseł oraz konsumpcję cukru.

Pacjent wysokiego ryzyka u psychologa
Do eksperymentu wytypowano osoby, które przeszły badanie stomatologiczne w dwóch państwowych przychodniach w latach 2013-2014, były to osoby w wieku 18-25 lat, z co najmniej dwiema zmianami próchnicowymi na powierzchniach stycznych. Nikt z tych pacjentów nie cierpiał na zaburzenia psychiczne (depresję, psychozy). Połowę z uczestników badania stanowiły kobiety, jedna trzecia osób paliła papierosy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali standardowe informacje na temat zdrowia jamy ustnej, udzielone przez higienistkę stomatologiczną oraz broszurę na tema zwyczajów higienicznych i próchnicy. Następnie w sposób losowy zostali oni podzieleni na dwie grupy (67 i 68 osób), z których tylko jedna przeszła terapię behawioralną.

Terapia składała się z dwóch 45-minutowych wizyt w odstępie dwutygodniowym u psychologa, który przyjmował w przychodni stomatologicznej. Na wstępie uczestnicy badania wypełnili kwestionariusze odpowiadając na pytania na temat oceny swojego stanu jamy ustnej, opisywali zwyczaje higieniczne, po czym na zakończenie terapii, po trzech tygodniach wypełniali ankietę po raz kolejny. Psycholog z każdym pacjentem opracował indywidualny plan zmiany nawyków czyszczenia zębów.

POLECAMY W SERWISACH