PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
23-01-2021, 09:30
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19 Badania łączą dietę ze zdrowiem jamy ustnej i zachorowaniami na COVID-19 (fot. pixabay)
Kolejne badania, jak małe kawałki układanki, składają się na ogólny obraz powiązań między witaminą D, zdrowiem jamy ustnej, a COVID-19.

- Punktem wyjścia dla naszych dociekań był fakt, że choroby jamy ustnej są powiązane z COVID-19. Ale nie wiedzieliśmy dokładnie, dlaczego. Musieliśmy rozwikłać zagadkę, aby poznać przyczyny, mówił prof. Joseph Katz, z College of Dentistry University of Florida.

Niedobór witaminy D jest powiązany z infekcjami dróg oddechowych, a badania sugerują, że leczenie witaminą D może pomóc złagodzić objawy COVID-19. Niedobór witaminy D jest również kluczowym czynnikiem podnoszącym ryzyko chorób jamy ustnej, takich jak choroby przyzębia, ponadto wpływ tej witaminy na sprawność funkcjonowania układu odpornościowego jest dobrze udokumentowany. Wiadomo też że receptor, wykorzystywany przez wirusa SARS-CoV-2, umożliwiający mu wnikanie do ludzkich komórek i infekowanie ich, występuje nie tylko w płucach i innych głównych narządach, ale także w tkankach jamy ustnej.

- Teraz, gdy niedobór witaminy D został powiązany z podatnością na COVID-19, kolejnym krokiem,  jest kontynuowanie tej linii badań przez ekspertów żywieniowych i inne osoby, analizujące zindywidualizowane dane pacjenta pod kątem bardziej szczegółowych przyczyn i wyników. Na przykład można przeprowadzić badania w celu potwierdzenia hipotezy, że suplementacja witaminy D może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19, powiedział prof. Katz.

Osoby z niedoborem witaminy D są czterokrotnie bardziej narażone na COVID-19 niż osoby z właściwym poziomem tej witaminy w organizmie. To wnioski płynące  z analizy danych ponad 980 tys. pacjentów przychodni przy szpitalu uniwersyteckim w latach 2015-2020.

Więcej:  Nutrition

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
witamina D   badania naukowe   zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH