PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przy alergii na penicylinę rośnie ryzyko zakażenia miejsca po usuniętym zębie

Autor: nieck • Źródło: en
02-09-2021, 14:50
Przy alergii na penicylinę rośnie ryzyko zakażenia miejsca po usuniętym zębie Walka z zakażeniami miejsca operowanego nieskuteczna nawet w 18 proc. przypadków (fot. Shutterstock)
Pacjenci uczuleni na penicylinę po zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy ustnej mają wyższe ryzyko infekcji w operowanym  obszarze.
  • Wybór antybiotyków w okresie okołooperacyjnym, w celu zapobiegania zakażeniu miejsca operowanego (ZMO), jest często ograniczony  zgłaszaną przez pacjenta alergią na penicylinę.
  • Prawie co dziesiąty pacjent uważa, że jest uczulony na ten antybiotyk.
  • Przeprowadzono badanie, które miało  sprawdzić, czy pacjenci, przechodzący zabiegi z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, zgłaszający uczulenie na penicylinę, są narażeni na zwiększone ryzyko ZMO.
  • Należy poddawać pacjentów alergicznych testom, ponieważ nie zawsze alergia na penicylinę jest właściwie rozpoznawana.

 Około 10 proc. pacjentów zgłasza uczulenie na penicylinę, ale prawie 90 proc. tych przypadków nie jest prawdziwymi alergiami. Alergia na penicylinę często ogranicza wybór antybiotyków i takim osobom przepisuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, co wiąże się z powstawaniem oporności na  antybiotyki.

Wcześniejsze badania wykazały, że przy uczuleniu na penicylinę  dramatycznie wzrasta ryzyko rozwoju infekcji miejsca operowanego u pacjentów poddawanych zabiegom kardiologicznym, ginekologicznym, ortopedycznym i jelita grubego. Ryzyko było związane ze stosowaniem alternatywnych antybiotyków okołooperacyjnych.

Stomatologia: infekcja miejsca operowanego u osób uczulonych na penicylinę

Infekcja miejsca operowanego grozi też  osobom, które przechodzą zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i  szczękowo-twarzowej.  Tego typu problemy ma prawie co piąty operowany pacjent. Czy zatem są oni bardziej narażeni na infekcje okołooperacyjne?

W celu oceny ryzyka takich  powikłań - w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku przeprowadzono retrospektywne badanie kohortowe 2058 pacjentów, którzy przeszli operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, najczęściej były to:
- plastyka wyrostka zębodołowego,
- operacja  ortognatyczna,
- ekstrakcja trzeciego trzonowca,
- operacja stawu skroniowo-żuchwowego.

Zabiegi przeprowadzono w latach 2011-2018.  Wśród operowanych pacjentów  318 (16 proc.) zgłosiło uczulenie na penicylinę.

W porównaniu z pacjentami, którzy nie mieli alergii na penicylinę, osoby z alergią obciążone były większym ryzykiem infekcji po operacji. Okazało się, że ZMO wiąże się doborem oraz czasem trwania  antybiotykowej profilaktyki okołooperacyjnej. Wyniki badania ujawniły, że osoby z uczuleniem na penicylinę, którym przepisano klindamycynę (nie należącą do beta-laktamów), miały większe ryzyko rozwoju infekcji po operacji (aż czterokrotnie) niż te, które otrzymywały antybiotyki beta-laktamowe.

Testy alergiczne przed zabiegiem chirurgicznym pomogą w wyborze antybiotyku

Ze względu na retrospektywny charakter pracy badanie ograniczono jedynie do informacji zapisanych w dokumentacji medycznej. Innym ograniczeniem jest to, że nie wszyscy pacjenci byli leczeni przez tego samego chirurga. Skoro jednak przyjmowanie antybiotyków innych niż beta-laktamowe w okresie okołooperacyjnym zwiększało ryzyko wystąpienie infekcji w miejscu operowanym u pacjentów z alergią na penicylinę, klinicyści powinni rozważyć poddanie tych osób testom alergicznym przed zabiegami, podkreśla Daniel M. Roistacher, który kierował badaniem w szpitalu Mount Sinai.

-Skierowanie na testy alergiczne  w tej grupie pacjentów należy rozważyć jako strategię zmniejszenia ryzyka wystąpienia ZMO  – napisano w pracy opublikowanej na łamach Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH