• Nanoroboty mogą być pomocne w leczeniu kanałowym
  • Leczenie kanałowe za pomocą nanorobotów sprawdziło się na gryzoniach
  • Skuteczność nowej metody leczenia kanałowego jest niemal 100 proc.  

Nanoroboty jako alternatywa dla leczenia kanałowego zębów

Naukowcy z Indian Institute of Science (uczelnia w Bengaluru - Indie) opracowali zestaw mikroskopijnych robotów – destruktorów, które mają za zadanie unicestwić wszystkie bakterie bytujące w kanałach korzeni zębów. To – póki co – jedyna (oczywiście wciąż na etapie eksperymentalnym) alternatywa dla leczenia kanałowego zębów.

Według najnowszego badania usługi stomatologiczne w niedalekiej przyszłości mogą wzbogacić się o czyszczenie mikroskopijnych kanałów korzeni zębów przy pomocy nanorobotów.

Naukowcy twierdzą, że wprowadzenie nanorobotów do kanałów zębów nie jest obecnie problemem. Problemem nie jest także kierowanie ich ruchami. Czyni się to za pomocą pola magnetycznego.

Według relacji naukowców nanoroboty, poruszając się po kanałach, będą niszczyć znajdujące się tam bakterie wygenerowanym przez siebie ciepłem.

Leczenie kanałowe zębów u gryzoni sprawdziło się

Skuteczność i bezpieczeństwo ich działania potwierdzono w testach na myszach. Autorzy nowego badania zamierzają skomercjalizować tę technologię za pośrednictwem firmy typu spin-off o nazwie Theranautilus.

- Jesteśmy bardzo blisko wdrożenia tej technologii w warunkach klinicznych, co jeszcze trzy lata temu było uważane za futurystyczne mrzonki. To wielka radość widzieć, jak zwykła naukowa ciekawość przekształca się w procedurę medyczną, która może mieć wpływ na miliony ludzi na całym świecie - komentują autorzy projektu.

Leczenie kanałowe nie zawsze skuteczne

Zwykle przy obecności bakterii w kanalikach zębinowych ordynuje się leczenie kanałowe (płukanie środkami chemicznymi). To jednak nie zawsze jest skuteczne ze względu na ryzyko oporności bakterii na antybiotyki, czy niską penetrację (do 800 mikrometrów). Nanoroboty w formie maleńkich spiral z dwutlenku krzemu pokrytego żelazem mogą docierać do 2000 mikrometrów w głąb zęba, zacząć generować tam ciepło i zabijać bakterie.