PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Przełom, czy falstart - szczoteczki do zębów bez bakterii?

03-07-2013, 00:01
Przełom, czy falstart - szczoteczki do zębów bez bakterii? (foto: Fotolia/PTWP)
Przełom, czy falstart - szczoteczki do zębów bez bakterii? (foto: Fotolia/PTWP)
Dr Jeremy Hamal z Dunn Dental Clinic, Joint Base z San Antonio prowadził ostatnio badania nad specyfikami, które najskuteczniej eliminowałyby bakterie z reguły goszczące na włosiu szczoteczek do zębów. Uczony doszedł do nieoczekiwanych rezultatów. Analizy prowadzone były na zlecenie amerykańskiej Wilford Hall Clinical Research Division, a ich wyniki zaprezentowano podczas corocznego spotkania naukowców z branży stomatologicznej Association for Dental Research's 2013.

W trakcie badań laboratoryjnych przetestowano trzy grupy szczoteczek do zębów (po 80 sztuk każda z grup). Pierwsza partia szczoteczek pokryta została chlorheksydyną (organiczny związek chemiczny; syntetyczny antyseptyk, pochodna biguanidu).

Druga partia 80 szczoteczek, tzw. kontrolna, nie zawierała specjalnego środka bakteriobójczego.

Włosie trzeciego zestawu (także 80 szczoteczek) nasączono nanocząsteczkami srebra. Szczoteczki te promowane są przez Mouth Watchers. Ich twórcy twierdzą, że antybakteryjne włosie eliminuje mikroorganizmy z efektywnością 99,9 proc. W takie wyniki powątpiewał dr Jeremy Hamal, który twierdzi, że opatentowane i sygnowane przez Mouth Watchers rozwiązanie znane jest przede wszystkim na rynku koreańskim, bowiem właśnie z Korei pochodzi ich producent i właściwie jedynie w tym kraju szczoteczki z nanocząsteczkami srebra są popularne.

Wszystkie badane szczoteczki doprowadzono do kontaktu z Streptococcus mutans bakterią gram dodatnią, będącą fakultatywnym beztlenowcem. Bakteria ta, wchodząca w skład naturalnej flory bakteryjnej (ok. 2 proc.), odpowiedzialna jest za powstawanie próchnicy zębów (powszechnie występuje w jamie ustnej).

Wyniki badań: redukcja liczby bakterii (w proc.) po ośmiogodzinnych odstępach od zastosowania bakteriobójczych środków.

bakterie/typ szczoteczki 8 godz. 16 godz. 24 godz
S. mutans /partia kontrolna 88,6 96,3 95,4
S. mutans / z chlorheksydyną 98,8 99,8 99,3
S. mutans / z nanocząsteczkami srebra 90,6 93,0 96,3

Podobne próby przeprowadzono z udziałem Candida albicans gatunku bezotoczkowego grzyba wywołującego zakażenia oportunistyczne u chorych z obniżoną odpornością (stanowi florę fizjologiczną przewodu pokarmowego u ok. 80 proc. populacji). Okazało się, że szczoteczki z powłoką chlorheksydyny redukowały obecność bakterii o 97.5 proc. (w 24 godz. od zaaplikowania). To poniżej rezultatu, który w tym samym czasie odnotowano w przypadku szczoteczek z nanocząsteczkami srebra 99.5 proc.

Okazuje się, że rezultaty prac naukowców nad otrzymaniem antybakteryjnych szczoteczek, póki co nie są warte ani wysiłku, ani pieniędzy zaangażowanych w naukowe badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   Higiena  

POLECAMY W SERWISACH