PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przeciwwirusowe płukanki do ust. Nowe badania

Autor: nieck • Źródło: hokudai.ac.jp/infoDENT24.pl
07-10-2022, 13:15
Przeciwwirusowe płukanki do ust. Nowe badania Płyn do płukania ust zawierający chlorek cetylopirydyniowy hamuje zakażenia SARS-CoV-2 Fot. Shutterstock
Płukanka do ust skuteczna w walce z zakażeniem koronawirusem. Kolejne dowody naukowe na prostą metodę ochrony przed infekcją ujawniają japońscy naukowcy z University of Hokkaido. Substancją hamującą zakaźność SARS-CoV-2 jest przeciwbakteryjny chlorek cetylopirydyniowy.
  • W jaki sposób dochodzi do wyeliminowania ze śliny SARS-CoV-2 podczas stosowania płukanek badają naukowcy z University of Hokkaido
  • Niskie stężenie chlorku cetylopirydyniowego, środka przeciwbakteryjnego znajdującego się w płynach do płukania ust, hamuje zakaźność czterech wariantów SARS-CoV-2
  • Chlorek cetylopirydyniowy jest przyjemny w stosowaniu, gdyż nie ma smaku ani zapachu

 Płyn do płukania ust. Chroni przed zakażeniem COVID-19

Wiadomo, że SARS-CoV-2 zakaża m.in. komórki błony śluzowej jamy ustnej i gruczołów ślinowych. Przenosi się drogą powietrzną przez aerozole powstające m.in podczas zabiegów w gabinecie stomatologicznym.

Dostępne na rynku płyny do płukania jamy ustnej zawierają kilka składników przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, mających hamować rozwój patogenicznych drobnoustrojów w jamie ustnej. Wykazano, że jeden z nich, chlorek cetylopirydyniowy (CPC), zmniejsza stężenie cząsteczek wirusa SARS-CoV-2 w jamie ustnej, głównie poprzez rozerwanie błony lipidowej otaczającej wirusa. Chociaż istnieją inne związki chemiczne o podobnym działaniu, CPC ma tę zaletę, że jest bez smaku i zapachu.

Działanie przeciwwirusowe płukanki. Wystarczy 10 minut

Na Hokkaido University przetestowano wpływ CPC na hodowle komórkowe. Odkryto, że w ciągu 10 minut od podania 30–50 µg/ml CPC  infekcyjność i zdolność SARS-CoV-2 do wnikania do komórek jest zahamowana.

Co ciekawe, dostępne na japońskim rynku płukanki zawierające chlorek cetylopirydyniowy działały lepiej niż sam CPC. Ponadto ślina nie zmieniała efektów jego działania . Do testów wykorzystano cztery warianty SARS-CoV-2 – skuteczność badanej substancji była podobna dla wszystkich wariantów.

Naukowcy rozpoczęli już ocenę wpływu płynów do płukania jamy ustnej zawierających CPC na ilość wirusa w ślinie pacjentów z COVID-19. Przyszłe prace skupią się również na pełnym zrozumieniu mechanizmu jego działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH